Milli Eğitim Bakanlığı'nda insan kaynaklarının geliştirilmesi
- Tez No: 63203
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, Milli Eğitim Bakanlığında insan kaynaklarını geliştirme sürecini çözümlemek ve yapılan faaliyetleri değerlendirmektir. Araştırma tarama (survey) tipi bir araştırmadır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 50 maddeden oluşan bir anket aracılığı ile toplanmıştır. Anket, Milli Eğitim Bakanlığında insan kaynaklarını geliştirme ile ilgili birimlerde çalışan 138 yönetici, 74 uzman ile, üniversitelerde görev yapan toplam 30 akademisyene uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler frekans, yüzde, ortalama ve varyans analizi gibi istatistik teknikler ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre planlama boyutuna ilişkin olarak; politika, mevzuat, finansman, planlama ve personelin bu boyutlara katılımı ile ilgili konularda sorunlar olduğu, uygulama boyutuna ilişkin olarak; araç, gereç, insan kaynağı, uygulanan ödeme politikaları ve geliştirme programlarının bilimsel ölçütlere göre hazırlanıp uygulanmasında eksiklikler olduğu, değerlendirme boyutuna ilişkin olarak da; programların değerlendirilmesinde kullanılan ölçütler, değerlendirilme sonuçlarının yeni düzenlenecek faaliyetlerde kullanılması ve örgüt modelinin geliştirme faaliyetlerine uygunluğu gibi konularda yetersizliklerin olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle araştırmacı tarafından, Milli Eğitim Bakanlığında insan kaynaklarının geliştirilmesi sürecinin, araştırmanın ikinci bölümünde sunulan kuramsal bilgiler doğrultusunda yeniden düzenlenmesi önerilmektedir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this study is to analyse the human resources development (HRD) process of Ministry of Education and to evaluate such activities. This study is a survey type research. The data was collected with a questionary which is composed of fifty item. This questionary was applied to 138 administrators, 74 specialist who were working at the units related to HRD in Ministry of Education and 30 academicians who were working at the universities. The data were analyzed with frequency (f), percentages (%), mean and ANOVA statistical techniques and interpreted. According to the findings, at the HRD process in Ministry of Education: there are some problems at the participation of related personnel at policiy making, regulation, financial affairs and planning stages of planing dimension;t here are some shortages of tools, materials, human resource, applied payment policies according to scientific criteria at the implementation dimension; and there are some inadequacies at the criteria used for the program evaluation, the use of evaluation results at new activities and the appropriateness of organization model to development activities at the evaluation dimension. These reasons it is recommended by the researcher that the process of HRD at Ministry of Education should be developed at the direction of theoretical knowledge presented at the second chapter of this study. IV