Eğitim yöneticisinin, yönetim süreçlerinde gösterdikleri performans bakımından üstleri ve astlarınca değerlendirilmesi
Evaluation of the education adminastrator by its superiors and juniors with respect to performance during the adminastration process
- Tez No: 63204
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatında görev yapan eğitim yönetimi eğitimi almış ve almamış Şube Müdürlerinin yönetim süreçlerinde göstermiş oldukları yöneticilik performanslarının üstleri (Daire Başkanları) ve astlar ı nca (Şefler) değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır. Bunun için 50 eğitim yönetimi eğitimi almış Şube Müdürü ile, 50 eğitim yönetimi eğitimi almamış Şube Müdürünün astı olan 100 Şef ve üstü olan 100 Daire Başkanına (bir Daire Başkanı birden çok Şube Müdürü hakkında anket doldurmuştur) anket uygulanmıştır. Üstlere göre; eğitim yönetimi eğitimi almış yöneticiler, almamış yöneticilere göre daha yüksek seviyede yöneticilik davranışı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is based on evaluotion of administration performances of section heads, both received and not recevied administration training during administration processes, by their superiors (Deparment Directors) and their juniors (Chiefs). For this purpose questionnaires were conducted to 50 section heads who recevied administration training, 100 junior chiefs and 100 department directors (one department director was answered the questionnaire about more than one section heads). According to seniors, behaviours of the administrators who received administration training are better than the behaviors of those who did not receive training. It is clear that, there is a significant difference between the behaviours of the two groups with respect to planning process and evaluation processes at level of P< =0.05; in other processes they made higher level administration performance Seniors elso shared the same idea in processes and sum of values a relative difference was determined in favour of those who received administration training. It was determined that there is a significant difference of view between the juniors and seniors with respect to organize, of communication, affectand sum of values at level of P< =0.05.As for the evelation of those who did not receive administration training there is a significant difference of view between the juniors and seniors with respect to processes and sum of data at“t”value P< =0.05 level It was determined that both the juniors and seniors found the administrators who received training more successful than those who did not receive training. There fore, priority must be given to the administrators who received administration training. VI