Beden eğitimi öğretmeni adaylarının dindarlık düzeylerinin ve dini gruplara yönelimlerinin incelenmesi
Analyzing of the religionism levels and tendency towards religious group of physical education teacher candi̇dates
  1. Tez No: 632040
  2. Yazar: AKİF DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmeni adaylarının dindarlık düzeylerinin ve dini gruplara yönelimlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırmada çalışma grubu olarak 200 beden eğitimi öğretmen adayları gönüllülük esasına dayalı olarak, rastgele yöntemle çalışmamıza dahil olmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Onay (2001) tarafından geliştirilen Dindarlık Ölçme Araçları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. İstatistiki yöntem olarak yüzde frekans değerleri, betimsel istatistik, independent samples t testi ve One Way Anova analizleri kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, araştırma grubunun yaş değişkenleri dikkate alındığında; daha düşük yaşlarda dindarlık düzeylerinin, dini gruplara yönelimlerinin ve diyanet işleri başkanlığına yönelimlerinin daha yüksek olduğu ortaya konulmaktadır. Sınıf değişkeni açısından birinci sınıf, öğretmen adaylarının dindarlık düzeyleri daha yüksek bulunurken, dini gruplara yönelimin üçüncü ve dördüncü sınıf, öğretmen adaylarında daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni dikkate alındığında her ne kadar anlamlı farklılık bulunmasa da dindarlık düzeylerinde, dini gruplara yönelmelerinde ve diyanet işleri başkanlığına yönelimlerinde kadın öğretmen adaylarının daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmektedir. İlgilendikleri spor dallarının bireysel ve takım sporu olma durumu dikkate alındığında dindarlık düzeylerinde ve dini gruplara yönelim düzeylerinde takım sporcularının daha yüksek düzeyde olduğu söylenebilecekken, dindarlık düzeyi açısından bireysel sporcular daha yüksek puanlara sahiptir. Not ortalamaları dikkate alındığında dindarlık düzeyi açısından bir fark görülmezken, dini gruplara yöneliminde ve diyanet işleri başkanlığına yöneliminde not ortalaması arttıkça yönelimin azaldığı tespit edilmiştir. Aile gelir düzeyi azaldıkça, dindarlık düzeylerinin ve diyanet işleri başkanlığına yönelimlerinin de azaldığı söylenebilir. Mezun olduğu lise türüne bakıldığında; dindarlık düzeyi açısından imam hatip lisesi ve meslek lisesi mezunlarının daha yüksek puanlara sahip olduğu, diyanet işleri başkanlığına yöneliminde meslek lisesi mezunlarının açık bir şekilde daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca dini gruplara yönelimin istatistiksel anlamlılık olmasa da spor lisesi ve meslek lisesi mezunlarının daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmüştür. Her alt boyut için genel lise mezunlarının daha düşük puana sahip olduğu ise diğer gözlemimizdir. Sonuç olarak, beden eğitimi öğretmeni adaylarının dindarlık düzeylerinin ve dini gruplara yöneliminin bazı alt değişkenlere göre farklılık gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze and evaluate the religiousness levels and tendency towards religious groups of physical education teacher candidates. As a working group in this research; 200 physical education teacher candidates were included on a volunteer basis to our research with random method. In obtaining research data, Religiosity Measurement Tools Scale developed by Onay (2001) was used. In the analysis of the research data, statistical analyzes were made by using the SPSS 22.0 program. As a statistical methods, percentage frequency values, descriptive statistics, the indendendent samples t-test and One Way Anova analyses were used. Examining the results and considering the age variables of the research group, it is revealed that the religiousness level, tendency towards religious groups and Department of Religious Affairs are higher at lower ages. In terms of class variable, it is determined that tendency towards religious groups are higher at the third and fourth grade teacher candidates while levels of religiosness are higher at the first grade teacher candidates. Considering the gender variable, although there is no meaningful difference, it is appeared that female teacher candidates have higher scores in their religiousness levels, tendency towards religious groups and Department of Religious Affair. Considering the situation of being individual and team sports of the sports they are interested in, individual sporters have higher scores in terms of religiousness level otherwise it can be said that team sporters have higher scores in religiousness level and tendency towards religious groups. By taking into account the grade point averages, there is no difference in terms of religiousness level otherwise it was determined that tendency decrease as long as grade point average increase. It can be said that as the family income level decreases, their level of religiosity and tendency towards Department of Religious Affairs also decrease. Considering that the type of high school they graduated; Islamic Divinity Students High Schools and Vocational High Schools graduates have high scores in terms of religiousness level and on the other hand it is observed that vocational high school graduates are clearly more explicit in their tendency towards Department of Religious Affairs. Moreover, even if tendency towards religious groups was not statistically significant, it was seen that sports high school and vocational high school graduates have higher scores. For each sub-dimension, general high school graduates have lower scores is our other observation. In conclusion, it can be said that the level of religiousness and tendency towards religious groups of physical education teacher candidates differ according to some sub-variables.