Üniversite öğrencilerinin öz-anlayışını yordamada zaman perspektifinin rolü
The role of time perspective in predicting university students' self-compassion
  1. Tez No: 821234
  2. Yazar: IŞIL ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde zaman perspektifinin öz-anlayışı yordamadaki rolünü incelemek amaçlanmıştır. Bu ilşkiyi incelemek için ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli kullanımıştır. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Etik Kurulu'ndan gerekli izinler alınmıştır. Araştırmanın katılımcıları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi'nin farklı fakültelerine devam eden 755 (483 kadın, 272 erkek) lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verileri Akın ve diğerleri (2015) Türkçe'ye uyarladığı Zimbardo Zaman Perspektifi Ölçeği ve Deniz ve diğerleri (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öz-anlayış Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; öz-anlayış ve geçmiş-olumsuz zaman perspektifi alt boyutu arasında orta düzeyde negatif, şimdi- kaderci zaman perspekttifi alt boyutu ile düşük düzeyde negatif bir ilişki görülmekteyken; geçmiş-olumlu, şimdi-hazcı ve gelecek zaman perspektifi alt boyutları arasında düşük düzeyde pozitif yönde bir ilişki elde edilmiştir. Araştırma sonucunda zaman perspektifinin geçmiş-olumsuz ve şimdi-kaderci alt boyutlarının öz-anlayışın olumsuz yordayıcıları olduğu; geçmiş-olumlu, şimdi-hazcı ve gelecek zaman alt boyutlarının ise öz-anlayışın olumlu yordayıcıları olduğu bulgulanmıştır. Geçmiş-olumsuz, geçmiş-olumlu, şimdi-kaderci, şimdi-hazcı ve gelecek zaman perspektiflerinin tümünün öz-anlayış değişkeninin %34'ünü açıkladığı bulunmuştur. Araştırma bulguları alanyazındaki araştırmalar dikkate alınarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine predictive role of time perspective in self-compassion of university students. Survey research model was used to examine the correlation. Official permission to conduct study has taken from Ethics Committee of university. The participants of the study consisted of 755 (483 female, 272 male) undergraduate students attending different faculties of Muğla Sıtkı Koçman University and Pamukkale University. The research data were obtained with the Zimbardo Time Perspective Scale adapted into Turkish by Akın et al. (2015) and the Self-Compassion Scale adapted into Turkish by Deniz et al. (2008). SPSS 20.0 package program was used for data analysis. Pearson Product Moment Correlation Analysis and multiple regression analysis were used for statistical analysis. According to the findings of the study, there was a moderate negative correlation between self-comprehension and past-negative time perspective sub-dimension, a low negative correlation with present-fatalistic time perspective sub-dimension, and a low positive correlation between past-positive, present-preferential and future time perspective sub-dimensions. As a result of the analysis, it was reported that the past-negative and present-fatalistic sub-dimensions of time perspective are negative predictors of self-compassion; the sub-dimensions of past-positive, present-hedonistic and future were found to be positive predictors of self-scompassion. It was found that all of the past-negative, past-positive, present-fatalistic, present-preferential and future time perspectives explained 34% of the self-comprehension variable. The results were discussed and recommendations were made regarding the relevant literature.