Sosyal girişimcilik ve yasal statü: Sosyal girişimciler üzerine bir araştırma
Social entrepreneurship and legal status: A research on social entrepreneurs
  1. Tez No: 632099
  2. Yazar: ASİYE TUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AYGÜN TAYŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Projeler Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sosyal girişim kavramı, son 10 yılda popülerliğini arttırmış ve araştırmalara daha yoğun olarak konu edilmiştir. Sosyal girişimler, sivil toplum kuruluşları, kâr amacı güden ve kâr amaçlı sosyal girişimler arasında farklı yönler olmasına karşın ortak yönlerinin bulunması, sosyal girişimcilik için uluslararası ortak bir tanım oluşturulmamış olması ve bu kavramlar arasında net bir hukuki çerçeve çizilememiş olması gibi sebeplerden dolayı kavramlar arasında muğlaklık söz konusudur. Hukuki çerçeve noktasındaki eksiklikte muğlaklıktan ziyade kimi sosyal girişimler vakıf, dernek, kooperatif ya da kâr amacı güden bir işletme şeklinde süreçlerini ilerletmediği için var olan yapıyı kendisine göre uyarlamaya çalışmaktadır ve bu da sosyal girişimcilere uygulama noktasında problem yaşatmaktadır. Literatür incelendiğinde sosyal girişimlerin net bir hukuki statüye sahip olmamasının sosyal girişimlerin varlığını sürdürmesini engellemese bile kısıtladığını belirten çalışmaların olduğu görülmektedir. Fakat bu görüşlere karşın sosyal girişimler için yasal statünün varlığı söz konusu olduğunda bunun ilgili yapıya zarar vereceğini ve kısıtlayacağını ileri süren kesim de vardır. İlgili yazına bakıldığında, sosyal girişimler için yasal statü oluşturan ülkelerin mevzuatları incelendiğinde sosyal girişimlere kolaylık sağlamaktan ziyade kısıtlayıcı kurallar koyulduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışmada,“Sosyal girişimler, hâlihazırda hukuki alt yapısı olan dernek, vakıf, kooperatif ya da ticari bir işletme tipi örgütlenmeleri benimseyerek varlığını sürdürdüğünde sosyal girişim amacını gerçekleştirebiliyor mu yoksa ayrı bir hukuki alt yapının oluşturulması gerekli mi?”sorusuna yanıt aramaktadır. Bu çalışmada, sosyal girişimcilerle derinlemesine mülakat yapılarak sosyal girişimler için yasal bir statünün gerekli olup olmadığının araştırılmasının yanı sıra sosyal girişimcilerin beklentileri de ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Notion of social entrepreneurship, has become popular for the last 10 years and been widely subjected in research. Although there are some differences between social entrepreneurship, non-governmental organizations, profit oriented and nonprofit social entrepreneurship they share some similarities. Moreover, there is not a global definition for social entrepreneurship and a precise legal framework between all these terms is not set. Thus, defining all the terms above is complicated. Deficiency in legal framework comes up with the truth that some social entrepreneurship are not processing as foundations, associations, cooperations and they try to adapt the existing structure to themselves; therefore social entrepreneurs have difficulties in implementation. Literature shows that not having a legal status does not prevent social entrepreneurship to exist but restrict them considerably. Whereas, there are some researches argue against this idea. While focusing on the relevant literature and exploring the regulations of the countries which gave legal status to social entrepreneurs, it can be seen that social entrepreneurs are restricted rather than giving them freedom. In this study, the main question is“Can social enterprises achieve the goals of social enterprise that you have existed by adopting organizations such as associations, foundations, cooperatives or commercial businesses, which are currently legal infrastructure, or is it necessary to separate legal infrastructure?”In this study, by conducting in-depth interviews with social entrepreneurs, as well as investigating whether a legal status is required for social enterprises, the expectations of social entrepreneurs have been revealed.