TNF-Alfa ile indüklenmiş insan umbilikal ven endotel hücre kültüründe (HUVEC) amentoflavonun antiinflamatuar etkinliğinin araştırılması.
Investigation of antiinflammatory activity of amentoflavone in TNF-α-induced human umbilical vein endothelial cell culture (HUVEC).
- Tez No: 632119
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZYAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: TNF-α ile indüklenip inflamasyon ve ateroskleroz modeli oluşturulan insan umbilikal ven endotelyal hücre kültüründe (HUVEC), amentoflavonun antiinflamatuar ve anti aterosklerotik etkinliğinin göstergesi olarak ICAM-1, VCAM-1, NF-κB, IL-6 ve IL-8 üzerine etkilerinin araştırmak. Materyal ve Metod: TNF-α ile indüklenip inflamasyon ve ateroskleroz modeli oluşturulan insan umbilikal ven endotelyal hücre kültüründe, 10 ng/ml dozunda TNF-α uygulamasının 6 saat öncesinde, 10 ng/ml TNF-α uygulaması ile eş zamanlı ve 10 ng/ml TNF-α uygulamasından 6 saat sonra olmak üzere her gruba 20'şer mikromolar amentoflavon uygulandı. Toplamda 24 saat inkübasyondan sonra endotel hücrelerindeki ICAM-1, VCAM-1, NF-κB, IL-6 ve IL-8 göreceli mRNA ve protein ekspresyon düzeyleri qRT-PCR ve ELISA metodları kullanılarak ölçümlendi. İstatistik testi olarak ANOVA ve Tukey-Kramer testleri uygulandı. Bulgular: TNF-α uygulanan grupta; ICAM-1, VCAM-1, NF-κB, IL-6 ve IL-8 göreceli mRNA ve protein ekspresyon düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the antiinflammatory and anti atherosclerotic effects of amentoflavone on ICAM-1, VCAM-1, NF-κB, IL-6 and IL-8 in TNF-α induced human umbilical vein endothelial cell culture (HUVEC) atherosclerosis and inflammation model. Material and Method: Human umbilical vein endothelial cell culture was induced with 10 ng/ml TNF-α. 20 micromolar amentoflavone was applied to each group; 6 hours before TNF-α administration / simultaneously with TNF-α administration / 6 hours after TNF-α administration. The relative mRNA and protein expression levels of ICAM-1, VCAM-1, NF-κB, IL-6 and IL-8 in endothelial cells after 24 hours of incubation were measured using the qRT-PCR and ELISA methods. ANOVA and Tukey-Kramer tests were used as statistical tests. Results: The relative mRNA and protein expression levels of ICAM-1, VCAM-1, NF-κB, IL-6 and IL-8 were significantly higher in the TNF-α treated group compared to the control group.