Psikotik bozukluk tanısı alan hastalar ile sağlıklı olan bireylerin bilgisayar ortamındaki wisconsin kart eşleme testi skorları ile manuel test performansları arasındaki farkın incelenmesi
Investigation of the difference between computerized and manuel version of wisconsin card sorting test scores of patients with psychotic disorder and healthy controls
  1. Tez No: 632132
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yürütücü işlevleri değerlendirmek için kullanılan WKET(Wisconsin Kart Eşleme Testi)'in bilgisayar ve manuel versiyonlarının psikometrik özellikler açısından birbirine denk olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın verisi iki farklı örneklemden elde edilmiştir. 117 hasta DSM-V tanı kriterlerine göre şizofreni tanılı katılımcıdan, 126 kişi de sağlıklı gruptan veri toplanmıştır. Her iki örneklem grubunda da katılımcıların yarısına WKET bilgisayar versiyonu uygulanırken; diğer yarısına manuel versiyonu uygulanmıştır. Bulgular: İlk olarak sağlıklı grup ile şizofreni grubunun bilgisayar ve manuel alt gruplarının sosyo-demografik değişkenler açısından birbirine denk olduğu saptanmıştır. WKET alt puanları açısından ise hem klinik grupta hem de kontrol grubunda katılımcılar, bilgisayar versiyonundan manuel versiyonuna göre daha iyi performans elde etmişlerdir. Sonuçlar: Tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde manuel ve bilgisayar versiyonlarının psikometrik özellikler (sıra ortalaması, medyan ve ortalamalar) açısından birbirine ve denk olmadığı, bu yüzden gerek araştırma gerekse klinik anlamda uygulayıcıların hangi versiyonu seçeceğine, uygulayacağı kişinin özelliklerini göz önünde bulundurarak seçmesi gerektiği kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to test whether the computer and manual versions of WCST used to evaluate executive functions were equivalent in terms of psychometric properties. Method: The data of the study was obtained from two different samples. Data were collected from 117 schizophrenia participants according to DSM-V and 126 healthy controls. In both sample groups, half of the participants were applied WCST computer version; manual version was applied to the other half. Findings: Firstly, the computer and manual subgroups of the healthy group and the schizophrenia group were found to be equivalent in terms of socio-demographic variables. In terms of WCST subscale, both the clinical and control groups had better performance than the manual version. Results: When all the findings were evaluated together, it was concluded that the manual and computer versions were not equivalent in terms of psychometric properties, so it was concluded that the practitioners should select the version they would choose by considering the characteristics of the person to be applied in both research and clinical terms.