Duodenal ülserli olgularda misoprostol'ün tedavi etkinliğinin araştırılması
Study of the treatment effectiveness of misoprostol in cases with duodenal ulcer
  1. Tez No: 632152
  2. Yazar: FERİDUN GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜLTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada PGEI anoloğu olan Misoprostol'ün duodenal ülser iyileşmesi ve dispeptik semptomlar üzerinde etkinliğinin araştırılması ve omeprazol ile kıyaslanması amaçlandı. Bunun için aktif peptik ülser şikayetleri olan ve endoskopik incelenmelerinde duodenal ülseri tespit edilen ve başka hiçbir tıbbi problemi olmayan 16' sı kadın, 24' ü erkek, toplam 40 hasta araştırma kapsamına alındı. 8'i kadın, 12'si erkek yaş ortalaması 35±12 yıl olan toplam 20 hastaya Misoprostol 800mcg/gün 28 gün süreyle günde 4 dozda verildi. 8'i kadın, 12'si erkek, yaş ortalaması 46±14 olan diğer 20 hastaya 28 gün süreyle 20 mg/gün Omeprazol verildi. Bu hastalar kontrol grubunu oluşturdular. Misoprostol grubunda ülser iyileşmesi (endoskopik olarak ülser kraterinin yokluğu) oranı %70 iken Omeprazol grubunda bu oran %90 idi . Her iki ilacın ülser iyileşmesine olan etkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Misoprostol ile ağrı giderilmesi oranı ve ortalama ağrısız gün sayısı 17±10 gün idi ve bu etki istatistiksel olarak anlamlı idi (P0.05). Her iki grupta tedavi bitiminde dispeptik semptomları olan vaka sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı, Tedavi öncesi ve sonrası hemogram (hemotokrit, lökosit, trombosit) ve rutin biyokimyasal testler ( glukoz, üre, kreatinin, ürik asit, Na ,K, AST, ALT, ALP, GGT, T. Bil. D. Bil.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the efficacy of PGEI analogue Misoprostol on duodenal ulcer healing and dyspeptic symptoms and to compare it with omeprazole. For this purpose, a total of 40 patients, 16 females and 24 males, who had active peptic ulcer complaints and had duodenal ulcer detected in their endoscopic examination and had no other medical problems were included in the study. Misoprostol 800mcg / day was given in 4 doses per day for 28 days to 20 patients, 8 female and 12 male with a mean age of 35 ± 12 years. Omeprazole 20 mg / day for 28 days was given to the other 20 patients, 8 women, 12 men, with a mean age of 46 ± 14. These patients constituted the control group. While the rate of ulcer healing (absence of ulcer crater endoscopically) was 70% in the misoprostol group, this rate was 90% in the Omeprazole group. There was no statistically significant difference between the effects of both drugs on ulcer healing. The rate of pain relief with misoprostol and the average number of days without pain was 17 ± 10 days, and this effect was statistically significant (P 0.05). No statistically significant difference was found between the number of cases with dyspeptic symptoms at the end of treatment in both groups, Differences between pre-treatment and post-treatment hemogram (hematocrit, leukocyte, thrombocyte) and routine biochemical tests (glucose, urea, creatinine, uric acid, Na, K, AST, ALT, ALP, GGT, T. Bil. D.