Enflasyon kuramları, Türkiye'de enflasyonun parasal ve yapısal faktörlerle analizi (1981-1995)
- Tez No: 63223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Türkiye'de yaşanmakta olan kronik enflasyonun parasal ve/veya yapısal faktörlerle analizini konu alan bu tezde, öncelikle enflasyonun niteliği eş-bütünleşme ve nedensellik sınamaları çerçevesinde araştırılmıştır. Tahmin edilen sonuçlara göre; ülkemizdeki enflasyon sadece parasal bir olgu olarak ortaya çıkmamış, yani parasal ve yapısal özelliklerin içice olduğu iki yönlü bir enflasyon olgusu ile karşılaşılmıştır. Parasal ve yapısal özellikleri içeren enflasyon modelleri ile yapılan analizlerde, Engel-Granger'ın iki aşamalı yaklaşımından yararlanılmıştır. Türkiye'de yaşanmakta olan enflasyonu açıklamak amacıyla üç model üzerinde durulmuştur. İlki, enflasyonu parasal bir olgu kabul eden miktar kuramı, ikincisi maliyet (yapısal) faktörü olarak sadece ithal enflasyonu dikkate alan model ve üçüncüsü yapısal özellik olarak hem ithal edilen enflasyonu hem de ücretleri içeren modeldir. Uzun dönem enflasyon ilişkisinde parasal ve yapısal faktörleri içeren modelin sonuçları dikkate alındığında, ücretleri içermeyen modele göre parasal ve yapısal faktörler yaklaşık aynı oranda etkili olurken, ücretin dahil olduğu parasal ve yapısal modelde, yapısal bileşenin (ithal edilen enflasyon + ücretler) payının daha büyük olduğu gözlenmiştir. Finansal liberizasyon kararlarının etkisi kukla değişkenler aracılığı ile araştırılmış ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation investigates the chronic inflation phenomenon of Turkey with monetary and/or structural factors along with the line of co- integration and causality. Based on estimation results, it is found that the inflation in Turkey is not pnly a monetary phenomenon but rather is a two-sided inflation with monetary and structural characteristics. In the analysis of inflation model with monetary and structural characteristics, the two stage Engle-Granger approach is utilized. In order to explain the inflation phenomena, three distinct models are employed. First model is based on the quantity theory of money, which accepts inflation as a monetary phenomenon. The second model is the one, which takes into account the imported inflation as a cost (structural) factor. The third model includes both imported inflation and wages as structural chracteristics. The results of model, containing both monetary and structural factors, show that these factors are equally effective in explaining inflation relationship in the long run. On the other hand, the results of model using wages as factor indicate that structural composition (imported inflation plus wages) are more effective in explaining inflation phenomenon. Additionally, the effects of financial liberalization are tested by employing dummy variables and statistically significant results are obtained.