Türkiye gübre sanayiinde işgücü piyasası analizi
Employment markets analysis of Turkish fertilizer industries (1990-1994)
- Tez No: 63229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Türkiye'de Gübre Sanayiinde faaliyet gösteren gübre üreticisi Kamu ve özel Sektör kuruluşlarının 1994 sonu itibariyle yıllık üretimleri fiziki toplamı 2.861.645 Ton'dur. Bu üretim miktarı sektörün kurulu kapasitesinin % 49.6'sıdır. Bu üretimin gerçekleşmesinde istihdam edilen personel sayısı Kamu'da 6.132; Özel Sektörde 1.330 olmak üzere toplam 7.462 kişidir. 1994 sonunda sektördeki toplam istihdamın % 82.18'i Kamu'da bulunurken, % 17.82'si Özel Sektörde yer almaktadır. Ancak Kamu'nun 1/4'ü kadar personel istihdam eden özel sektörün 1994 cari fiyatlarıyla üretim değeri 3.991.110 Milyon TL. olarak gerçekleşirken, Kamu'nun üretimi 9.068.435 Milyon TL; sektörün toplam üretim değeride 13.059.545 Milyon TL. olarak gerçekleşmiştir. Gübreleme için harcanan her 1 TL.'nın, 10 TL. olarak, ekonomiye geri döndüğü düşünüldüğünde, sektör yaklaşık 130 Trilyon TL.'lik bir gelirin oluşmasına katkıda bulunmuştur. Sektör teknolojisi gereği istihdam arttırıcı bir özelliğe sahip bulunmamakla beraber, gübre kullanımı sonucu artan üretimin, girdi oluşturduğu sektörlerde istihdamın artmasını sağlayıcı bir rol oynamaktadır. Sektörde 1990-1994 döneminde ağırlıklı olarak emeklilik şeklinde göze çarpan“gönüllü olmayan ayrılmalar”yüksek oranlı işçi devrine neden olmuştur. Bir süre sonra mevcut işletmelerin üretim yapamaması bir yana yeni yatırımlara gidilmesi halinde sektörün ihtiyaç duyacağı vasıflı eleman temini de mümkün olamayacaktır. Tarımın vazgeçilmez bir girdisi olan gübre sektöründe kalifiye eleman ihtiyacı ileride yapılması zorunlu yatırımlar için önceden göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar % 80'i dışa bağımlı olmasına rağmen sektör her yönüyle desteklenmeli ve kurulu kapasitelerin, üretim miktarlarına ulaşmalarının dışında mevcut kapasiteleri arttıran yatırımlara öncelik tanınmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Annual fertilizer production of Turkey's public and private sectors was 2.861.645 Tons in 1994. This production accounts for the 49.6 % of the established capacity of the country. The total number of employees in 1994 was 7462 öf which 6.132 was employed in public sector and the rest employed in private sector. As of end 1994, §2.18 % of the total employment was in public sector and the remaining was is private sector. The value of products realized by private sector in 1994 current prices was TL. 3.991.110 millions while the same value for public sector of which number of employees four times higher than private sector was TL 9.G68.435 millions, bringing to total value to TL 13.059.545 millions. Taking into consideration that for each TL 1 spent fertilizer production is returned to the economy by as much as 10 fold, the sector made a contribution of TL 130 billion to the national revenue. Although, the sector basically has no direct effect in the employment growth due to its technological structure, the increase in production resulted from the use of fertilizers plays an important role in the sectors where fertilizers are nidely used. Because of the forced retirement in the sector in the 1990-1994 period, a high rate of labor circulation was ejçerienced in this period. If new investment project are put into effect, the need for qualified employees will be very diffucult to be met. The necessity for qualified employees in the fertilizer sector which is vital for agriculture must be taken into consideration for the future investments. Despite the fact that fertilizer sector is considerably dependent upon foreign procurement, the sector should be supported in every respect for Turkey having self-sufficient in meeting her fertilizer demand domestically and the priority should be given into increasing the present fertilizer production capacity to its nominal level.