Alternatif çalışma yöntemlerinin Türk İş Hukukuna uygulanması sonucu ortaya çıkan sorunlar ve çözüm yolları
- Tez No: 63231
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET“Alternatif Çalışma Yöntemlerinin Türk İş Hukukuna Uygulanması Sonucu Ortaya Çıkan Sorunlar ve Çözüm Yolları”adını taşıyan tezin konusu; hızla artan teknoloji ve ekonomik gelişmeler paralelinde, gelişmiş ülkelerden başlayarak yapılan çalışma süre ve yöntemlerindeki farklılıkların oluşturduğu alternatif çalışma yöntemleridir. Ülkemizde giderek uygulama alanı bulan bu yöntemlerin en yaygın olanlarının kavram ve tanımlarının yapılarak, işçi-işveren ve Türk İş Hukuku açısından irdelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konu genel hatları ile anlatılıp, amacı ve çerçevesi belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölüm üç ayrı başlık altında toplanmıştır. Klasik, tam-gün çalışma, tanımı ve tarihsel gelişimiyle, başlıca türleri, kullanım yerleri ve uygulama nedenleri bu başlık altında incelenmektedir. İkinci başlık; tam gün süreli istihdamdan, Alternatif istihdam türlerine geçişi oluşturmaktadır. Tarihsel gelişimle birlikte, alternatif çalışma yöntemlerine geçişte etkin olan istihdam politikaları, nitelikli işgücüne duyulan talep artışı ve kişisel tercihler yine bu başlık altında izaha çalışılmıştır. Birinci bölümün üçüncü başlığında ise, alternatif çalışma yöntemlerinin fayda ve sakıncalarının işçi-işverenler açısından ayrı ayrı incelenerek, işçi ve işveren sendikalarının görüşlerine yer verilmesi oluşturmaktadır. İkinci bölümde; alternatif çalışma yöntemleri ile ilgili düzenlemeler, çalışanlar ve işverenler açısından olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışılmıştır. Bu bölümde; en fazla uygulandığını müşahade ettiğimiz, esnek sürekli çalışmalar, kısmi süreli (part time) çalışma, iş paylaşımı (Job-sharing), evde çalışma, çağrı üzerineçalışma, Tele Çalışma, ödünç İş İlişkisi ve sıkıştırılmış çalışma işçi ve işverenler açısından incelenmiştir. Üçüncü bölüm; alternatif çalışma yöntemlerinin ferdi iş hukuku, sendikalar hukuku, toplu iş sözleşmesi hukuku ve sosyal sigortalar kanunu alanına uygulanması neticesi meydana gelen sorunlar ve çözüm önerileri irdelenmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise; ülkemizde de giderek yaygınlaşan alternatif çalışma yöntemlerinin, doktrinde oluşan görüşler yargı kararları ve gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar da dikkate alınarak yasal düzenlemelerle Türk İş Hukukuna intikalinin sağlanmasına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC With the industrial revalution, the replacement of human power with the machines and energy sources during production, brought a lot of changes in social, cultural and economical structures of the communities with it. The changes that the industrialization brought within the society of work, effected it in many different ways and brought new searchs in agenda in either worker-employer or working procedures and conditions. The worker-employer interadions developed with the industrial revolution reversed against the worker for the improving international empetition, the unequalities in international trading and law growing rate. Induced by antienflationist politics and with tha economical erisis in 1930'ies coused to a great increase in unamployment. From then alternative working facilities have come in use, and in the area of making war with unemployment put front different proposals. In today's world where the technology is improving incredibly, and globalisation and international competitions cony a great importance; the concept like zero mistake, working without stocks, artificial production, on time production, total quality and conjunctural wavings make it hand for whole day employment. In addition the unemployment during the economical still days, carries the alternative working procedure searchs and different working procedures in agenda this position make it easy to the acception of the concept of the sueviving of workers and the companies together. Instead of just 116 DOKÜMMİT&SI-Oîl Mu^ ?protecting the workers. In this study we try to describe the alternative working procedures in our country, spreading parallel to the economical developments and the problems that will emerge with the application of these procedures to Turkish labour law; the proposals to solve these problems; decisions of doctrşnal opinions and the applications in differentcountries. The aim of the study is not to describe all the alternative working species, but to inspect the most common ones in practice. The alternative working procedures according to personel ant collective work relations and social insurance law; will be discussed according to worker and employer societies. 117