Esnek çalışma açısından kadın istihdamı ve AB ülke örnekleri karşılaştırması
Employment of women in terms of flexible work and European Union country examples comparison
- Tez No: 628708
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın konusunu, esnek çalışma şekilleri ve esnek çalışma uygulamalarının Türkiye'de kadın istihdamına etkisi oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı kadınların çalışma hayatına katılmalarının sağlanması ve çalışırken iş-yaşam dengesini kurabilmesi adına esnek çalışma şekillerinin incelenmesi, Türkiye ve Avrupa Birliği ülke örnekleri ile açıklanmasıdır. Avrupa Birliği ülke örneklerinde esnek çalışma uygulamaları incelenmiş ve Türkiye ile karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca esnek çalışmanın kadın istihdamına etkileri incelenirken, kadının toplumsal rolleri gereği üstlendiği sorumlulukların erkeklerden fazla olması ve annelik gibi kutsal bir görevi bulunmasının zaman zaman iş-aile yaşamını dengede tutmakta zorlanmasına neden olduğu üzerinde durulmaktadır. Bu açıdan yaklaşıldığında kadın çalışanın esnek çalışma şekillerinden faydalanması gerektiğinden bahsedilmiştir. Kadınların çalışma hayatında var olabilmeleri aynı zamanda da aile yaşamlarındaki sorumluluklarını yerine getirebilmeleri konusu değerlendirilirken, esnek çalışma şekilleri temel olarak ele alınmıştır. Esnek çalışma şekillerinden kısmi süreli çalışma kadın çalışanların iş-aile yaşam dengesini kurabilmesi açısından ayrıca değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği ülkeleri arasından örnekler seçilmiş ve esnek çalışmanın başarı ile uygulandığı ülkelerle karşılaştırma yapılmıştır. Güvenceli esneklik kavramı incelenmiş ve esnek çalışmanın emek sömürüsüne yol açmaması için güvenceli esnekliğin gerekli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of flexible work models and flexible work practises on the women employment in Turkey consists the subject of this study. The aim of the study is to research flexible work models for the women to be ensured to participate to the work life and being able to establish the work-life balance while working and to explain with the Turkey and EU country examples. Flexible work practises in the EU country examples are researched and compared with Turkey. Besides while examining the effects of flexible work on women's employment, it is emphasized that the responsibilities of women as a result of their social roles are more than men and having a holy duty such as motherhood sometimes makes it difficult to balance work-family life. In this respect, it is mentioned that the female employee should benefit from flexible working methods. While evaluating the existence of women in working life and at the same time fulfilling their responsibilities in family life, flexible working models were taken as the basis. Part-time work, one of the flexible work form, was also evaluated in terms of establishing the work-family life balance of female employees. Samples were selected from European Union countries and compared with the countries where the flexible working is successfully applied. The concept of assured flexibility is researched and it is concluded that assured flexibility is necessary for flexible working not to cause labor exploitation.