Türkiye'de grev ertelemesi grev ertelemesinde zorunlu tahkim ve uygulamaların analizi
Analysis of strike postponement and mandatory arbitration at strike postponement and practices in Turkey
  1. Tez No: 63233
  2. Yazar: TÜRKER TOPALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET 1961 Anayasası ile Türk Hukuk Sistemi'ne giren grev kavramı; uygulanmaya başlandığı günden bu güne kadar, üzerinde tartışmaların yapıldığı önemli bir konu olmaya devam etmektedir. Çalışmasını yaptığımız grev ertelemesi müessesesi ise, grev hakkına devlet müdahalesinin bir şeklini oluşturmaktadır. Grev ertelemesi müessesesinin, uygulamada kamu otoritesi tarafından yoğun olarak kullanılması sebebiyle, üzerindeki tartışmalar güncelliğini halen devam ettirmektedir. Bu sebeple, grev ertelemesi müessesesi“Türkiye'de Grev Er telemesi, Grev Ertelemesinde Zorunlu Tahkim ve Uygulamaların Analizi”başlığı adı altında incelenmiştir. Grev ertelemesi müessesesini inceleyebilmek için; grev kavramı ve grev hakkına ilişkin milli ve milletlerarası belgeler incelenmiş, grev ertelemesi müessesesinin uygulanmaya başlandığı 1964 yılından 1995 yılma kadar olan dönemde erteleme kararnameleri, grev uygulamaları ile birlikte tablolar halinde verilmiştir. Konu, uygulama verileri doğrultusunda çeşitli boyutları ile analize tabi tutulmuştur. 275 Sayılı Yasada düzenlenmeyen“Grev Ertelemesinde Zorunlu Tahkim”konusu, 2822 Sayılı Yasa ile birlikte hukuk sistemimizde uygulama alanı bulmuştur. 2822 Sayılı Yasa döneminde Y.H.K. tarafından zorunlu tahkim halleri sebebi ile yapılan toplu iş sözleşmeleri, kurula geliş sebepleri ne göre tasnif edilerek tablolar halinde verilmiş ve tablo sonuçlarına ilişkin bulgular değelendirmeye tabi tutulmuştur. Yaptığımız incelemeler sonunda; Bakanlar Kurulu tarafından, grev hakkına erteleme tarzındaki müdahalelerin amacını aşar şekilde kullanıldığı tesbit edilmiştir. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemelerin, çalışma barışma çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of strike which was introduced to the Turkish Legal System with the Constitution of 1961 has so far continued to be an important subject - matter of discussions. On the other hand, the institution of strike post ponement, which we study, constitutes a form of the State's intervention with the right to strike. As strike postponement is frequently used by the public authority in prctice, controversies upon it still maintain their actuality. There fore, the institution of strike postponement has been studied under the heading“Analysis of Strike Postponement and Mandatory Arbitration at Strike Postponement and Practices in Turkey”. In order to analyze the strike postponement, national and international documents about the concept of strike and the right to strike were studied and the postponement decrees from the period from 1964 in which year the strike postponement was introduced, to 1995 were tabulated together with the strike implementations. Then the issue was subjected to analysis with its various dimensions according to the implementation data. The“Mandatory Arbitration at Strike Postponement”, which was not regulated by the Law No. 275, found the grounds of implementation in the Turkish legal system with the Law No. 275, found the grounds of implementation in the Turkish legal system with the Law No. 2822. The collective labour agreements concluded by the Higher Board of Arbitratora on account of the cases of mandatory arbitration during the period of the Law No. 2822 were classified and tabulated as to the reasons of referral to the Board, and findings for the results from the tables were subjected to evaluation. Upon the studies we made, it has been determined that interventions with the right to strike in the form of postponement were used in a manner which exceeded the purpose. It is our opinion that statutory regulations to be made for this issue would make significant contributions to the industrial peace. ii