Siyasal iknanın inşasında simetri vaadeden lider retoriği
The leader rhetoric promising symmery in the construction of political persuasion
- Tez No: 423726
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 665
Özet
Siyasal lider belirli siyasal amaçlar çerçevesinde bireyleri grup bilinciyle bir araya getirerek onları bu amaçları gerçekleştirebilmek için harekete geçiren kişidir. Retoriğiyle siyasal partilerin temel söylemini seçmene ulaştıran lider, siyasal iletişim sürecinin en etkin aktörüdür. Liderlik ve retoriğin bir arada ele alındığı bu tezde, siyasal ikna inşası, oluşturulan siyasal simetri vaadeden lider retoriği modeli bağlamında irdelenmektedir. Söz konusu model, toplumsal grupların denk ve simetrik hale getirilmesini amaçlayan bir meta retoriğe odaklanmaktadır. Bu zımni meta retoriğin ise seçmeni ikna etmek üzere kurgulanan lider retoriği ile somutlaştığı kabul edilmektedir. İkna, liderlik ve retorik kavramlarının kesişim düzleminde temellendirilen model, sosyal çatışma, siyasal motivasyon, homeostasis, denge, simetri kavramları ekseninde inşa edilmektedir. Model disiplinlerarası bir yaklaşımla iletişim, halkla ilişkiler, sosyoloji, psikoloji, dil felsefesi, siyaset bilimi, matematik alanlarına özgü kavramlarla somutlaştırılmaktadır. Bu çerçevede model, seçmen, mesaj, lider ve retoriğe ilişkin yeni kavramsallaştırmalar ve sınıflandırmalar önermektedir. Bu yeni kavram ve sınıflandırmalar aracılığıyla model, Türk toplum yapısı içinde çevre-merkez karşıtlığına/çatışmasına ve elitlerin değişimine odaklanmaktadır. Model, lider retoriğinin merkez ile çevre arasında diyalog ve müzakere zeminin oluşmasını sağlamaya yönelik dengelenim sürecini açıklamaktadır. Lider retoriği, merkezde konumlanmış olan simetrik toplumsal grup/gruplara karşı, çevrede konumlanmış asimetrik gruplardan teşekkül eden bir blok/koalisyon oluşturmaya çalışmaktadır. Lider retoriğinin sembolik, kimliklendirici ve ritüel içeren nitelikleri bu koalisyonu oluşturan unsurların sıkı bağlarla biraradalığını sağlamaya çalışarak, yapının grup formu kazanmasını amaçlamaktadır. Bu retoriğin kurgusal olarak ethos, pathos ve logosun çevresel-merkezi rotalarıyla birlikte; ilişki, ilgi, iş, itibar, izomorfi ve içselleştirme şeklinde en az altı performans alanına sahip olduğu kabul edilmektedir. Siyasal simetri vaadeden lider retoriği modelinin testi; Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010, 2011, 2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirdiği farklı nitelikteki miting konuşmalarında seçmene yönelttiği ifadelerin belirlenmiş olan kriterler çerçevesinde metin analizi yöntemiyle yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political leader is the person who motivates and brings individuals together by group conscious under certain political goals to be able to achieve these goals. The leader who delivers fundamental statement of political parties with his rhetoric is an important factor of political communication process. In this thesis, covered with leadership and rhetoric together, the process of political persuasion is semtinized in the context of leader rhetoric promising political symmetry. This model focuses on meta rhetoric that aims to make social groups symmetric and equivalent. This implied meta rhetoric is accepted to be embodied by leader rhetoric that is structured to convince voters. This model being justified by an intersection plane of persuasion, leadership and rhetoric notions is constructed on the axis of social conflict, political motivation and homeostatic-balance and symmetry. The model is embodied with an interdisciplinary approach by communication, public relations, sociology and psychology, philosophy of language, political science and mathematics. In this framework, model offers new conceptualization and classification in accordance with voter, message, leader and rhetoric. By way of this new conceptualization and classification, this model focuses on change of elites, conflict of periphery and core in the structure of Turkish society. The model deals with homeostasis towards providing negotiation ground and dialog between periphery and the core. Leader rhetoric expresses forming block/coalition consisting of asymmetric groups located in the periphery, against symmetric social groups located in the core. Symbolic, identifier and ritual qualifications of leader rhetoric look forward to the structure gain group form, by trying to provide synergy of elements composing this coalition. According to this model, it is accepted that ethos, pathos and logos have central and peripheral routes and in addition to that it is also accepted at least six performance fields such as relation, interest, work, reputation, isomorphs, internalization take place in this rhetoric. Test of the leader rhetoric model promising political symmetry, is performed by text analysis in accordance with determined criteria of Recep Tayyip Erdogan's meeting speeches in different qualifications performed in 2010, 2011, 2013 and 2014.