Ameliyat öncesi multiparametrik prostat MR ve galyum 68 PSMA pet görüntülemelerinin radikal prostatektomi materyalindeki indeks tümör lokalizasyonunu öngörme başarısı
Diagnostic accuracy of multiparametric mri and 68GA-PSMA pet/MRİ in detecting index tumors of prostate cancer
  1. Tez No: 632385
  2. Yazar: UĞUR COŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı; prostat kanseri tanı ve evrelemesinde kullanılan Mp MRG ve Ga-68 PSMA PET/MRG yöntemlerinin, prostat bezindeki indeks tümör lokalizasyonunu belirlemedeki duyarlılıklarını değerlendirmektir. Çalışmada 2017-2020 yılları arasında preoperatif evrelemesinde mp MRG ve Ga-68 PSMA PET/MRG uygulanmış, radikal prostatektomi yapılan 64 hasta retrospektif incelenmiştir. Hastaların radikal prostatektomi spesmenleri histopatolojik olarak incelenmiştir. Histopatolojik kadran bazlı inceleme ile indeks lezyon lokalizasyonları belirlenen hastaların sonuçları, preoperatif uygulanan mp MRG ve Ga-68 PSMA PET/MRG ile karşılaştırılmıştır. Görüntüleme yöntemlerinin Duyarlılık, özgüllük, PPV ve NPV değerlerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; To evaluate the sensitivity of the MP MRI and Ga-68 PSMA PET/MRI methods used in the diagnosis and staging of prostate cancer in determining the index tumor localization in the prostate gland. Between 2017-2020; In the preoperative staging mp MRI and Ga-68 PSMA PET/MRI were used, 64 patients who underwent radical prostatectomy were retrospectively examined. Radical prostatectomy specimens of the patients were examined histopathologically. The results of index lesions localization determined by histopathological quadrant-based examination, were compared with preoperative mp MRI and Ga-68 PSMA PET/MRI. Sensitivity, specificity, PPV and NPV values of imaging methods were determined. Sensitivity, specificity, PPV and NPV values were monitored as 55.7%, 91.8%, 80.6% and 77.2% for mp MRI, 60.8%, 94.3%, 86.8% and 79.8% (p = 0.464) for PSMA PET/MRI.