In vitro fertilizasyonda kötü prognozlu olgularda dual stimülasyon protokolü ile konvansiyonel antagonist protokol sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of dual stimulation protocol and conventional antagonist protocol in poor responders in in vitro fertilization
- Tez No: 632395
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SERHAN CEVRİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada DuoStim protokolünün kendi içinde FP ve LP stimulasyonlarının kıyaslaması yapılarak LPS etkinliğinin araştırılması ve DOR hastalarında DuoStim protokolünün ConStim protokolüne göre etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasında SÜEAH ÜYTEM'de Ocak 2019- Şubat 2020 arasında tedavi almış olan ve POSEIDON sınıflamasına göre kötü prognoz beklenen hastaların yapılmış olan tedavileri incelendi. ConStim protokolü ile DuoStim protokolü uygulanan hastaların FPS ve LPS'den alınan toplam sonuçları, ayrıca Duostim protokolü kendi içinde FP ve LP siklusları arasında aynı veriler açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: DuoStim grubunda toplam 49, ConStim grubunda 151 olgu çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: In this study, we were aimed to investigate the effectiveness of the LPS by comparing the FP and LP stimulations within the DuoStim protocol itself and with the DuoStim vs. ConStim comparison, demonstrate the effectiveness of the DuoStim protocol according to the ConStim protocol in the DOR patients. MATERIAL AND METHODS: In this retrospective case-control study, the patients who received treatment at SÜEAH ÜYTEM between January 2019 and February 2020 and that were expected as poor responder according to POSEIDON classification, were included. The total DuoStim results obtained from the FPS and LPS of the patients compared with ConStim protokols results and also compared in terms of the same data between the FP and LP cycles within the Duostim protocol. RESULTS: A total of 49 cases in the DuoStim group and 151 cases in the ConStim group were included in the study.