Akut iskemik inme öncesinde görülen fokal ve non fokal nörolojik semptomlar
Focal and non-focal neurological symptoms seen before acute ischemic stroke
- Tez No: 632454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE SORGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Geçici iskemik atak (GİA) inme habercisi olup, bir ya da daha fazla sayıda GİA geçiren kişi, aynı yaş ve cinsiyetteki bir kişiye göre yaklaşık 10 kat artmış inme riski taşır. Ayrıca geçici nörolojik ataklar (GNA'lar) olarak adlandıracağımız geçici nörolojik disfonksiyon ataklarının da inme riskini artırdığına dair bilgiler verebilir. Akut iskemik inme öncesinde görülen fokal ve non-fokal nörolojik semptomların varlığını herhangi bir nörolojik hastalığı bulunmayan benzer yaş grubundaki kişilerle karşılaştırılmıştır. Bu semptomların akut iskemik inmede anterior ve posterior sulama alanları açısından yordayıcı olup olmadığına bakılmıştır. Gereç ve Yöntem:Ocak 2018 ve Nisan 2020 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni-Sina Hastanesinin Nöroloji kliniğine akut iskemik inme veya GİA tanısı ile yatan ve çalışmaya katılmak isteyen tüm hastalar alınmıştır. Kontrol grubuna ise geriatri kliniğinde inme dışı nedenlerle yatıp nörolojik hastalığı olmayan hastalar ve hastanede yatmayıp herhangi bir nörolojik hastalığı bulunmayan benzer yaş grubundaki kişiler dahil edilmiştir. Bu çalışmada akut iskemik inme öncesinde görülen fokal ve non-fokal nörolojik semptomların varlığını herhangi bir nörolojik hastalığı bulunmayan benzer yaş grubundaki kişilerle karşılaştırılmıştır. Bu semptomların akut iskemik inmede anterior ve posterior sulama alanları açısından yordayıcı olup olmadığına bakılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada toplam 67 akut iskemik inme veya GİA hastası ve 68 kontrol grubu prospektif olarak incelenmiştir. Akut iskemik inme veya GİA grubundaki hastaların kontrol grubuna göre ortalama yaşları daha yüksek idi. Akut iskemik inme grubunda vasküler risk faktörleri arasında yer alan DM, AF, hiperlipidemi ve koroner arter hastalığı, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha fazla idi.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Transient ischemic attack (TIA) is a precursor to stroke, and a person who experiences one or more TIAs has a 10-fold increased risk of stroke compared to a person of the same age and gender. Our study may also provide information about attacks of transient neurological deficits, which defined transient neurological attacks (GNAs), increase the likelihood of future stroke. In this study, the presence of focal and non-focal neurological symptoms seen before acute ischemic stroke was compared with people of similar age group without any neurological diseases. Whether these symptoms are predictive of anterior and posterior circulation areas in acute ischemic stroke was examined. Materials and Methods: Between January 2018 and April 2020, all patients who were admitted to the neurology clinic of Ankara University Faculty of Medicine Ibni-Sina Hospital with diagnosis of acute ischemic stroke or TIA. The control group included patients without neurological disease who were hospitalized in the department of geriatrics, and people of similar age who did not stay in the hospital without any neurological disease. In this study, the presence of focal and non-focal neurological symptoms within last month seen before acute ischemic stroke was compared with people of similar age group without any neurological diseases. Whether these symptoms are predictive of anterior and posterior circulation stroke was examined. Results: In this study, a total of 67 acute ischemic stroke or TIA patients and 68 control patients were prospectively examined. The mean age of patients in the acute ischemic stroke or TIA group had a higher than the control group. DM, AF, hyperlipidemia and coronary artery disease, were higher in stroke or TİA group than the control group and this difference was statistically significant.