Vücut kitle indeksi ile koku foknsiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body mass index and olfactory odor functions
  1. Tez No: 632605
  2. Yazar: MEHMET ALİ KOPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Organizmaların enerji dengesi duyusal ve metabolik faktörlerce belirlenen, birbirleriyle etkileşen çok yönlü karmaşık süreçlerce sağlanır. Bu çalışma duyusal kontrolün bir göstergesi olarak olfaktor fonksiyonlar ile vücut enerji depolarının bir göstergesi olan vücut kitle indeksi (VKİ) arasındaki potansiyel ilişkiyi ortaya koymaya odaklanmıştır. Araç ve Gereçler: Çalışma prospektif olarak, tek merkezli ve kesitsel olarak yürütülmüştür. Katılımcılar 11-18 yaş arası çocuklardan oluşmakta idi. Aşırı kilolu, obezite ve morbid obez tanılı alan 57 hasta çalışma grubunu, normal kilolu 19 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmakta idi. Gruplar VKİ Z-skoruna göre; -2
Özet (Çeviri)
Objective: The energy balance of organisms is provided by multidirectional complex processes that interact with each other, determined by sensory and metabolic factors. This study focused on revealing the potential relationship between olfactory functions as an indicator of sensory control and body mass index (BMI), which is an indicator of body energy stores. Methods: The study was carried out prospectively in a single center and cross-sectional. The participants were children between the ages of 11 and 18. 57 patients with overweight, obesity and morbid obesity were the study group and 19 children with normal weight were the control group. According to the groups BMI Z-score; -2