Effects of public debt on income distribution
Kamu borcunun gelir dağılımına etkileri
- Tez No: 632628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİSE İREM ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kamu borçlanması, ülke içinde gelir dağılımını çeşitli mekanizmalar yoluyla etkilemektedir. Kamuya borçlanma yoluyla sağlanan kaynağın harcandığı mecra ve kamu borcuna karşılık ödenen faiz gelir dağılımı üzerinde farklı yönlerde etki yapabilir. Türkiye'de kamu iç borçlanması 2000'li yıllar boyunca azalmıştır. Bu çalışma, öncelikle, Türkiye'de kamu borçlanmasının 2000'li yıllardaki seyri hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca, Türkiye'de gelir eşitsizliğinin ne yönde ilerlediği ve hangi faktörlerin etkisinin azalıp arttığı, gelir dekompozisyonu yöntemi ve ilgili veriler kullanılarak incelenmektedir. Daha sonra, kamunun borçlanma yoluyla yatırım yaptığı bir Dinamik Stokastik Genel Denge (DSGD) modeli tasarlanmış; farklı hanehalklarının bu durumda nasıl etkilendikleri bu teorik model çerçevesinde gözlemlenmiş; hassasiyet analizi yapılmıştır. Son olarak, kamu borcunun tüketim için kullanıldığı bir başka model tasarlanmış, Türkiye verisi ile karşılaştırma yapılmış ve hassasiyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public debt affects income distribution within the country via different mechanisms. Income distribution can be affected in different directions, depending on how the debt is used. The interest payments by public sector can also have impacts on income distribution. Public domestic borrowing decreased since 2000s. This study, first, gives information about the public debt in Turkey in 2000s. In addition, the developments related to income distribution are analyzed using income decomposition method and the related data. Later, a theoretical Dynamic Stochastic General Equilibrium (DSGE) model is designed, where the public sector is assumed to increase its debt-financed investment. The impact of this investment on different groups of households is analyzed and a sensitivity analysis is added. Lastly, another model assuming debt-financed spending of government is designed, second-moment analysis is compared with Turkish data and a sensitivity analysis is added.