Ankara il merkezinde bulunan el sanatları satış mağazalarında pazarlanan Türk el sanatları ürün çeşitleri ve kaliteleri
  1. Tez No: 63268
  2. Yazar: DEMET YILDIZ DALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu aratırıma Ankara il merkezinde bulunan el sanatları satış mağazalarında pazarlanan Türk el sanatları ürün çeşitleri ve kaliteleri üzerinde durulmasının gerekli olduğu düşünülerek planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın yürütülmesinde bu konuyla ilgili literatür araştırmaları yapılmış, Ankara il merkezinde gözlem ve incelemelerde bulunulmuş, kaynak kişi ve kurumlardan yararlanılmış, çeşitli fotoğraflar çekilmiş ve incelenmiştir. İncelemeye alınan Türk el sanatları ürün çeşitleri önce hammaddelerine göre gruplandırılmış, daha sonra bu gruplar içindeki ürünler incelenmiştir. İncelenen ürünlerin kaliteleri, kullanılan renkler, desenleri, teknikleri ve yapısal özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was prepared for the investigation of the varities and qualities of Turkish handcrafts products which are sold in the shops in Ankara. In the preparation of this study, the reseacehes in connected with this subject were made in Ankara and the photos of these products were taken with the help of people and organizations concerned. Turkish handcrafts products were first grouped according to their raw materials, after that the products in these groups were investigated carefully. The qualities, colours desinds. techniques and the specifications of the products were especially researched.