Doğumsal kalp anomalilerinin fetusun büyümesine etkisi
The effects of congenital heart anomalies on fetus growth
- Tez No: 632684
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BÜYÜKKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Doğumsal kalp anomalileri (DKA) en sık görülen doğumsal anomalilerdir. Yenidoğan bebeklerdeki sıklığı 1000 canlı doğumda 5-10'dur. Bu bireylerin takibinde sıklıkla karşılaşılan iki sorun büyüme gelişme kısıtlılığı ve nörogelişimsel geriliktir. Bu tezin amacı doğumsal kalp anomalilerinin fetusun büyümesi üzerine etkilerini kliniğimizdeki veriler üzerinden ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: 24 Ekim 2014 ve 01.05.2019 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Perinatoloji Bilim Dalı'na başvuran gebeler arasında yapılan bu retrospektif çalışmada DKA tanılı fetuslarda fetal biyometri (bipariyetal çap, kafa çevresi, abdominal çevre, femur uzunluğu, tahmini fetal ağırlık) ölçümlerinin yanı sıra transserebellar çap (TSÇ), Sylvius oluğu alanı, kafa çevresi/Sylvius oluğu alanı (KÇ/SYL), aort kapak çapı/Sylvius oluğu alanı (AO/SYL) oranları çalışma grubu hastalarının içinde ve kontrol grubu fetuslarla karşılaştırma yapılarak ölçülmüştür. Bulgular: İkinci üçay gebelik haftasındaki 53 DKA tanılı fetus ve 72 kontrol grubu hasta ve üçüncü üçay gebelik haftasındaki 72 DKA tanılı fetus ile 58 kontrol grubu hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Nörolojik gelişim açısından değerli parametreler incelendiğinde ikinci üçay gebelik haftasındaki çalışma grubunda kontrol grubuna kıyasla Sylvius alan ölçümü daha küçük, Sylvius alanı küçük olduğu için de KÇ/SYL ve AO/SYL oranları daha büyük bulunmuştur. Normal aortik akım varlığı ve iki fonksiyonel ventriküle sahip üçüncü üçay hastalarda ise diğer hasta gruplarına kıyasla daha büyük aort kapak çapı/Sylvius alan oranı ile sonuçlanmıştır. Doğumsal kalp anomalilerinin korteks gelişimi üzerindeki etkisi bu oranlar üzerinden farkedilmektedir. Sonuç: Sol kardiyak disfonksiyon kökenli tanılarda belirgin olmak üzere DKA prenatal dönemde başlangıç gösteren, preoperatif, perioperatif ve postoperatif durum değişiklikleri ve risk faktörlerinden de etkilenen kompleks yapıda bir sağlık sorunudur.
Özet (Çeviri)
Aim: Congenital heart anomalies are the most common congenital anomalies. Its frequency in newborn babies is 5-10 per 1000 live births. Two problems frequently encountered in the follow-up of these individuals are growth and development limitation and neurodevelopmental retardation. The two most common problems observed in the follow-up of these individuals are growth-development limitations and neurodevelopmental retardation. This thesis aims to examine the effects of congenital heart anomalies on the growth of the fetus based on the data in our clinic. Material and Method: The results of pregnancies that were examined with ultrasound monitoring in the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Cukurova University between October 24, 2014 and May 01, 2018 were evaluated by retrospective cohort study. Result: 53 fetuses diagnosed with congenital heart anomaly study group of in the second trimester gestational week and 72 control group patients, and 72 fetuses diagnosed with congenital heart anomaly in the third-trimester gestational week and 58 control groups were included in this study. When the parameters are investigated for neurological development in the second trimester pregnancy week, the Sylvius area is smaller than the control group, and due to the small Sylvius area, the head circumference to the Sylvius area and the aortic valve diameter to Sylvius area rates were found larger. Aortic valve diameter / Sylvius area ratio was found to be greater in patients with normal aortic flow and third trimester patients with two functional ventricles compared to other patient groups. These rates reveal the effect of congenital heart anomalies on the development of the cortex. Conclusion: The effect of congenital cardiac anomalies on growth and development, especially in congenital heart anomalies originating from left cardiac dysfunction, begins in the prenatal period and is a complex health problem that is also affected by preoperative, perioperative and postoperative changes and risk factors.