Farklı zamanlarda yapılan yaprak alma ve uç alma uygulamalarının üzümde gelişme, verim, kalite ve göz verimliliği üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination the effects of leaf removal and topping at different times on grape growth, yield, quality and bud fertility
- Tez No: 628618
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KORKUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu araştırma; Tekirdağ ili Karaevli Mahallesi'nde, 41° 01' 11.41“ K enlem ve 27° 39' 49.14”D boylamları arasında, bulunan Reşat Koşar'a ait bağda yetiştiriciliği yapılan, Michele Palieri/110R aşı kombinasyonundan oluşan, omcalar üzerinde yaprak alma ve uç alma uygulamalarının, verim ve kalite ile gelecek yılın göz verimliliği üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2018-2019 ve 2019-2020 vejetasyon periyodlarında iki süreyle yürütülmüştür. Denemede 3 uygulama zamanı (Tane Tutumu, İri Koruk, Ben Düşme) ve 4 farklı uygulama [Kontrol, Yaprak Alma Yok-Uç Alma Var (YAY-UA), Yaprak Alma Var-Uç Alma Yok (YA-UAY) ve Yaprak Alma Var-Uç Alma Var (YA-UA)] bulunmaktadır. Araştırmaya fenolojik gözlemlerle başlanmış, sürgün ve dal gelişim özellikleri, tane özellikleri, salkım özellikleri, şıra özellikleri, yaprak alanı, verim ve göz verimliliği özellikleri incelenmiştir. Sürgün ve dal özeliklerini kontrol altına alan İri Koruk döneminde yapılan YA-UA uygulaması olmuştur. Tane özellikleri bakımından Tane Tutumu ve Ben Düşme dönemlerde YA-UA uygulaması istenilen değerleri sağlamıştır. Salkım özellikleri açısından Ben Düşme dönemde yapılan YA-UA uygulaması iyileştirmiştir. Şıra özelliklerini Tane Tutumu ve Ben Düşme dönemlerde YAY-UA uygulaması olumlu yönde etkilemiştir. Yaprak alanı özelliklerinde Tane Tutumu ve İri Koruk dönemlerde YA-UAY uygulaması artırıcı etkide olmuştur. Verim özellikleri YA-UA uygulamasıyla ve göz verimliliği için ise İri Koruk dönemde YA-UAY uygulaması ile artış göstermiştir. Sonuç olarak; Tekirdağ ilinde Michele Palieri üzüm çeşidinde yüksek kalitede üzüm elde edebilmesi için İri Koruk döneminde YA-UA uygulaması ve göz verimliliğini artırmak içinde İri Koruk döneminde YA-UAY uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Research was conducted in Tekirdag Karaevli District, between 41° 01' 11.41“ N and 27° 39' 49.14”E coordinates in 2018-2019 and 2019-2020 periods Michele Palieri/110R grafting combination was used as a plant materialin Reşat Koşar vineyard. The aim of research was determination of the effects of topping and leaf removal on grape growth, yield, quality and bud fertility. The were 3 different application periods [Berry Set (BS), Bunch Closure (BC), Veraison (V)] and 4 different applications [Control (C), No Leaf Removal-Topping (NLR-T), Leaf Removal-No Topping (LR-NT), Leaf Removal-Topping (LR-T)] in the research. In the beginning of research phenological stages were recorded. Shoot characteristicsin growing period, berry characteristics, cluster characteristics, leaf area characteristics, yield characteristics and bud fertility were examined. Shoot and cluster characteristics were controlled in BC period by using LR-T treatment. Berry characteristics has reach desired properties in LR-T in BS. andV periods. Cluster characteristics were improved by LR-T application in V period. Grape juice characteristics has been effected positively by using the NLR-T application in BS and, V periods. Leaf characteristics were enhancing effect by LR-NT application in BS, and BC periods. Yield characteristics were increased by LR-T application and bud fertility by LR-NT application in BC period. As a result in order to high quality and bud fertility for Michele Palieri; as an LR-T application in BC period and bud fertility in LR-NT application in BC period in Tekirdag province is proposed.