Eski bozkır kavimlerinin dini inanç ve adetleri
The religions and customs of step tribes
- Tez No: 63278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmamızda bozkır coğrafyasındaki kavimlerin dinî inanç ve örf- âdetlerine dair bir araştırma yapmaya çalıştık. Bozkır adı verilen alan, çok geniş sahayı kapsamaktadır. Bu Mançurya'dan Macaristan'a kadar uzanmaktadır. Bu bozkır alanına giren Orta Asya bölgesindeki dinî inanç ve örf-âdetleri üzerine araştırma yaptık. Eskiçağ döneminde Türklerin dinî inancının temelini Göktanrı oluşturmuştur. Türklerin örf-âdetlerinden; kurban kesme, ölü gömme ve kutsal sayılar üzerinde incelemede bulunduk. Bu âdetler üzerine günümüzde de uygulanan bölgelerden Orta Asya, İran, Anadolu, Kafkasya, Karadeniz bölgelerinde uygulama şekillerine örnekler ve açıklamalarda bulunduk. Bu âdetler günümüze kadar gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we tried to research religious confidences, usage and custom in the geography of steppe's people. The region which name's steppe is contained very wide fields, from Manchurian to Hungary. In this area, we made an investigation about religious confidences, usage and custom of central Asia. In the antiquity foundation of Turkish religious confidences had been formed by“Göktann”. We tried to investigate the usage and customs of Turkish people; to kill as a sacrifice, a burial and sacred numbers. We tried to give specimens about these customs at Central Asia, Iran (Persia), Anatolia, Caucasia and Black Sea, that came at to these days. These customs are still being applied at the moment.