İdari yargıda iptal ve tam yargı davası açma süreleri
- Tez No: 63288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ONGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hukuk Devleti ilkesi bütün demokratik rejimlerin temel ilkelerinden biridir. Hukuk devletinde idarenin eylem ve işlemleri yargı denetimi altındadır. İdari eylem ve işlemlere karşı yargı yoluna başvurulmasının belli bir süreyle sınırlandırılması gerektiği kabul edilmektedir. Ancak bu sürenin ne kadar olması gerektiği tartışmalıdır. Türk pozitif hukukunda bu konuda düzenleme yapılmıştır. Bu yasal düzenlemelerin uygulanması sırasında ortaya çıkan sorunlar Danıştay kararlarıyla giderilmeye çalışılmaktadır. İdari yargıda dava açma sürelerinin genellikle kısa olması nedeniyle birçok davalar süre aşımından reddedilmektedir. Bireylerin haklarının korunabilmesi için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The state of law" is one of the fundamental principle of all democratic regimes. In this state of law, all administrative actions and transactions of the administration are subject to judical review. Even though, filing a suit against the administrative actions and transactions is acceptable, it should be restricted by a time period. However the duration of this time period is disputable. There is a legal arrangement in Turkish positive law regarding this time restriction. The conflicts, which may arise during the implementation of the abovementioned legal arrangements are currently being resolved by the awards of Council of State. Sience, the time period for filing of this kind of suit is quit short, considerable amount of the cases are rejected by the courts due to statute of limitations. Therefore, a new legal arrangement is necessary for the protection of the rights of the individuals.