İptal davasında subjektif ehliyet koşulu olarak kişisel menfaat unsuru
Personal interest element as subjective ability condition in action for annulment
- Tez No: 440949
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İdarenin yargısal denetimi, hukuk devleti ilkesinin en önemli gereklerindendir. İdari dava türleri iptal davası ve tam yargı davasıdır. Bu davalardan iptal davası, objektif niteliği sayesinde idari yargıdaki özgün dava türü olarak kabul edilir. İptal davasının objektif niteliği, bu davayı herkesin açabileceği anlamına gelmez. İdari Yargılama Usulü Kanununda iptal davası açabilmek için subjektif ehliyet koşulu olarak“menfaat ihlali”. Dava konusu işlemle davacı arasındaki menfaatin kişisel, meşru ve güncel olması gerektiği kabul edilir. Pratikte bu üç unsurdan en önemlisi ve en belirleyicisi menfaatin kişiselliğidir. Kişisel menfaatin dar yorumlanması, Anayasa'da da yer bulan, idarenin her türlü eylem ve işleminin yargı denetimine tabi olması ilkesine ters düşer. İhlal edilen kişisel menfaatin dava açma ehliyeti kazandırması için maddi ya da manevi, doğrudan ya da dolaylı olması önem arz etmez. Önemli olan, işlemle davacı arasında ciddi ve makul bir ilginin bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Judicial review of administration is one of the most important requirements of the state of law. Types of administrative actions are action for annulment and full remedy actions. Action for annulment is considered as the original type of action in administrative jurisdiction. The objective nature of action for annulment doesn't mean that anyone can apply to this type of action. In the Administration Jurisdiction Procedures Law“violation of interest”is required as subjective ability condition to open an action for annulment. Also it is accepted that the interest between prosecutor and the administrative act must be personal, legal and actual. In practice personality of interest is the most important and determining element of these three. To put a restrictive interpretation on personal interest runs counter to the principle which is also located in the constitution that all administrative procedures and administrative actions must be subjected to judicial review. It is not important whether violated interest is material - moral or direct - indirect. What matters is that the serious and rational interest exists between the prosecutor and the act.