Milli eğitime bağlı devlet okullarında yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinion on the problems related to foreign students at the public schools belonging the ministry of national education
- Tez No: 632934
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına ilişkin öğretmen görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında Antalya ili Konyaaltı ilçesinde yabancı uyruklu öğrencisi bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ilk ve ortaokullarında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. 7 ilkokul ve 7 ortaokulda çalışan 177 sınıf öğretmeni ve 298 branş öğretmeni olmak üzere toplam 475 öğretmen araştırmanın çalışma gurubunu oluşturmaktadır. Anket, bu okullarda görev yapan öğretmen sayısı kadar çoğaltılmış ve dağıtılmıştır. Sonuç olarak toplanan anketlerden 247'si değerlendirmeye alınmıştır. Örneklemin belirlenmesinde, ilk aşamada tabakalı örnekleme, ikinci aşamada tesadüfi örnekleme kullanılmıştır. (Balcı, 2001: 107). Buna göre 247 anket yeterli görülmüştür. Veri toplama aracı olarak, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen bir ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracının geliştirilmesi sürecinde öncelikle geniş kapsamlı bir alan yazın taraması gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak yabancı uyruklu öğrencisi bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerle görüşmeler yapılmış ve elde edilen bilgiler bir bütün olarak değerlendirilerek bir soru havuzu oluşturulmuştur. Üçüncü olarak bu soru havuzu eğitim yönetimi alanında uzman iki kişinin ve iki öğretmenin değerlendirmelerine sunulmuş ve görüşlerine dayalı olarak ankete son şekli verilmiştir. 2 bölümden oluşan ölçme aracının ön uygulama öncesi formatının birinci bölümünde kişisel bilgilere, ikinci bölümünde ise yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarını öğretmenlerin gözünden tespit etmek üzere kararlaştırılmış olan 53 maddeye yer verilmiştir. Ölçme aracında Likert tipi beşli derecelendirme ölçeği (1: Hemen hemen hiç, 2: Nadiren, 3: Bazen, 4: Sık Sık, 5: Hemen hemen her zaman) olarak düzenlenmiştir. Ölçme aracına açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde anlamlılık testlerinin tümünde p≤.05 düzeyi esas alınmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, parametrik testlerden ilişkisiz örneklemler için t-testi, ve tek faktörlü varyans analizi; parametrik testlerin varsayımlarının karşılanamaması durumunda parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına ilişkin olarak, öğretmenlerin eğitim öğretim sürecine ilişkin tutum ve davranışlarının, yüksek düzeyde olumlu etki ettiğini düşündükleri ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise sırasıyla okul yönetiminin eğitim öğretim sürecine ilişkin tutum ve davranışlarının, öğretmenlerin destekleme ve tamamlama önlemlerinin, velilerin eğitim öğretim sürecine ilişkin tutum ve davranışlarının ve öğrencilerin eğitim-öğretim yeterliliklerinin yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına yüksek düzeyde olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on determining the opinions of teachers about the problems related to foreign students' education who study in public schools belonging to the Ministry of Education in Antalya. Interviewing model was used in the study. The boundaries of research covers the teachers who work in primary and secondary public schools in Konyaaltı District which have foreign students in the academic year of 2019-2020 in Antalya. Altogether 475 teachers have been interviewed, 177 of whom were primary school teachers and 298 were branch teachers working in 6 primary schools and 4 secondary schools. Although a total of 475 teachers were surveyed, only 247 questionnaires were taken into consideration. The sample was determined by using the sample width tables (Balcı, 2001, p.107) according to the neutrality rule by means of disproportionate cluster sampling. In order to provide the data required for the research, a questionnaire was developed to determine the opinions of primary and secondary school teachers about the problems of foreign students. The survey consists of two parts. The survey consists of two parts. In the first part, the academic and personal information of the teachers who answered the questionnaire and in the second part, 53 questions related to the problems of foreign students are included. While determining the survey questions, a comprehensive literature review was carried out and as a result of this, it was concluded that the problems of foreign students should be examined in the context of school administration, teachers, parents and students. Five-point Likert scale was used for each question in the questionnaire (1: Almost never, 2: Rarely, 3: Sometimes, 4: Often, 5: Almost always). All significance tests were based on p≤.05 level. For the analysis of the data, percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, pearson correlation coefficient and multiple linear regression analysis were used. T-test was used for unrelated samples from parametric tests, and one-factor variance analysis was performed for related samples. If the assumptions of the parametric tests cannot be met, the Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were used. As a result of this research, it was revealed that, regarding the problems of foreign students faced in their education process, the teachers' attitudes and behaviors have a high level of positive effect. It was also determined that the attitudes and behaviors of the school management regarding the education and training process, the support and completion measures of the teachers, the attitudes and behaviors of the parents regarding the education process and the education-training competencies of the students have a high level of positive contribution to the problems of foreign students.