Sınıf öğretmenlerinin gözünden Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine uyumu: Sultangazi örneği
Adaptation of Syrian students to Turkish education system from the perspective of classroom teachers: The case of Sultangazi
  1. Tez No: 720278
  2. Yazar: ÖZGÜR KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHANGİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin gözünden Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine uyumunu incelemektir. Araştırmanın evren ve örneklemini, 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Sultangazi ilçesinde yabancı uyruklu öğrencisi bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ilkokullarında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Buna göre 25 ilkokulda çalışan 215 sınıf öğretmeni araştırmanın çalışma gurubunu oluşturmuştur. Araştırmanın yöntemi karma yöntem olarak tasarlanmıştır. Örneklem belirlenirken kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunu, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise içerik analizi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmış, içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak“Okullarında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmen ve yöneticilerin karşılaştıkları sorunlar ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları 'kadın' ve 'erkek' öğretmenler arasında ifadelere katılım düzeyleri bakımından bazı farklılıkların bulunduğu; erkek öğretmenlerin 'kadın' öğretmenlere kıyasla görüş ve kanaatlerinde daha belirgin oldukları belirlenmiştir. Diğer bir ifadeyle öğretmenlerin cinsiyetlerinin –bazı ifadeler hariç olmak üzere- yabancı uyruklu öğrencilere ilişkin görüş ve kanaatleri üzerinde istatistiksel olarak önemli bir fark oluşturmadığı görülmektedir. Öğretmenlerin yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına ilişkin görüşleri sınıftaki yabancı uyruklu öğrenci sayısı ve öğretmenlerin çalışma süresi değişkenlerine göre velilerin eğitim öğretim sürecine ilişkin tutum ve davranışları boyutunda farklılık göstermemiştir. Bulgularda en dikkat çeken istatistik“Yabancı uyruklu öğrenciler okulda kendilerini mutlu hissediyorlar.”İfadesine verilen ortalamanın düşük olmasıdır. Bu, öğretmenlerin yabancı uyruklu öğrencilerin okulda kendilerini mutlu hissettikleri görüşüne katılmadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the adaptation of Syrian students to the Turkish education system through the eyes of classroom teachers. The universe and sample of the research consists of teachers working in public primary schools affiliated to the Ministry of National Education with foreign students in the Sultangazi district of Istanbul in the 2020-2021 academic year. Accordingly, 213 classroom teachers working in 25 primary schools constitute the study group of the research. The method of the research was designed as mixed method. While determining the sample, easily accessible sampling method was used. The quantitative dimension of the study, the survey model, one of the quantitative research methods, was used. Quantitative and qualitative research methods were used in the research. The qualitative data of the research were collected by semi-structured interview technique and analyzed by content analysis.“The scale of problems faced by teachers and administrators who have foreign students in their schools”developed by Çelikkol, Karaibrahimoğlu and Tokgöz (2018) was used as a quantitative data collection tool in the research. The findings of the study are that there are some differences between 'female' and 'male' teachers in terms of their level of participation in the statements; It has been determined that male teachers are more specific in their views and opinions compared to 'female' teachers. In other words, it is seen that the gender of the teachers –with the exception of some expressions- does not make a statistically significant difference on their views and opinions about foreign students. The opinions of the teachers on the problems of foreign students did not differ in the dimension of the attitudes and behaviors of the parents regarding the education process according to the variables of the number of foreign students in the classroom and the working time of the teachers. The most striking statistic in the findings is“Foreign students feel happy at school.”The average given to his statement is low. This shows that teachers do not agree with the view that foreign students feel happy at school.