İlkokul 4.sınıfta öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin çocuk haklarına ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of foreign students studying in the 4th grade of primary school towards children's rights
  1. Tez No: 834052
  2. Yazar: HALİL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada İlkokul 4.Sınıfta öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin çocuk haklarına ilişkin tutumları incelenmiştir. Bu amaçla araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim yılında Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında öğrenim görmekte olan 191 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunun seçiminde ise uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yabancı uyruklu öğrencilerin çocuk haklarına ilişkin tutumlarını belirlemek üzere Karaman- Kepenekçi tarafından 2006 yılında geliştirilen ve 22 maddeden oluşan“Çocuk Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği”(ÇHTÖ) ile araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcıların kişisel özelliklerini (cinsiyet, anne ve babanın öğrenim durumu) belirlemeye yönelik bazı soruların bulunduğu“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından gerekli açıklamaların yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim gördüğü Okul idareleri ve sınıf öğretmenlerine anlatılarak yüzyüze toplanmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet değişkinine göre çocuk hakları tutumlarına ilişkin anlamlı bir fark bulunmamıştır. İlkokul 4.Sınıfta öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin anne eğitim düzeyleri değişkenine bağlı olarak yapılan incelemede anne eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Aynı şekilde İlkokul 4.Sınıfta öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin baba eğitim düzeyleri değişkenine bağlı olarak yapılan incelemede baba eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of foreign students studying in the 4th grade of primary school towards children's rights were examined. For this purpose, descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used as a research model. 191 students studying at public schools affiliated to the Ministry of National Education in Turkey in the 2022-2023 academic year participated in this research. Convenience sampling method was used in the selection of the study group of the research. In order to determine the attitudes of foreign students towards children's rights, the“Attitude Scale Regarding Children's Rights”(CHTO), which consists of 22 items, developed by Karaman Kepenekci in 2006, and there are some questions to determine the personal characteristics of the participants (gender, educational status of the mother and father) and prepared by the researcher. General Information Form" was used. The data were collected face to face by the researcher by explaining the necessary explanations to the school administrations and classroom teachers where foreign students study. As a result of the research, no significant difference was found regarding the attitudes of children's rights according to the gender variable. In the examination made depending on the mother education level variable of the foreign students studying in the 4th grade of primary school, statistically significant differences were found according to the mother's education level. In the same way, statistically significant differences were determined according to the father's education level in the examination carried out depending on the father education level variable of the foreign students studying in the 4th grade of primary School.