Biyoloji öğretiminde alternatif değerlendirme yaklaşımlarının fen lisesi öğrencilerinin akademik başarı ve biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of alternative assessment approaches in biology teaching on the academic achievement and attitudes towards biology of science high school students
- Tez No: 998280
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜMİT YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fen lisesi 11. sınıf biyoloji dersi İnsan Fizyolojisi ünitesinin Üriner Sistem konusunun değerlendirilmesinde alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının öğretim sürecine entegre edilmesinin, öğrencilerin akademik başarıları ile biyoloji dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma; 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Diyarbakır ili Yenişehir ilçesi Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesinde öğrenim gören 11. Sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki sınıfta öğrenim gören 32 öğrenci ile yürütülmüştür. Sınıflar yansız atama yolu kontrol ve deney grubu olarak belirlenmiştir. Kontrol grubundaki 16 öğrenciye yönelik dersler, ortaöğretim fen lisesi biyoloji öğretim programı doğrultusunda yürütülmüştür. Deney grubundaki 16 öğrenciye ise kavram haritaları, yapılandırılmış grid, tanılayıcı dallanmış ağaç ve Venn diyagramı gibi alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerinin öğretim sürecine entegre edildiği bir öğretim uygulanmıştır. Uygulama, haftada dört ders saati olmak üzere toplam üç hafta sürmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kapsamında ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 25 çoktan seçmeli sorudan oluşan Akademik Başarı Testi ve 32 maddeden oluşan Likert tipi Biyoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler JAMOVI 2.6.22 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde betimsel istatistikler, bağımsız ve bağımlı t-testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının öğretim sürecine entegre edilmesinin fen lisesi biyoloji dersinde öğrencilerin akademik başarı düzeylerini ortalama düzeyinde artırdığını; ancak bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Ayrıca, uygulamanın öğrencilerin derse yönelik tutumları üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of integrating alternative assessment and evaluation approaches into the teaching process for the Urinary System topic of the Human Physiology unit in the 11th-grade biology course at science high schools, on students' academic achievement and attitudes towards biology. The research was conducted during the second semester of the 2023-2024 academic year at the Cumhuriyet Science High School in the Yenişehir district of Diyarbakır province, targeting 11th-grade students. The study involved 32 students from two classes. These classes were randomly assigned as control and experimental groups. The 16 students in the control group received instruction based on the biology curriculum for high school science programs. The 16 students in the experimental group received instruction incorporating alternative assessment techniques such as concept maps, structured grids, diagnostic branching trees, and Venn diagrams. The application lasted three weeks, with four lesson hours per week. This study employed a quantitative research method, specifically a pre-test–post-test control group experimental design. The data collection instruments were an Academic Achievement Test consisting of 25 multiple-choice questions and a Likert-type Biology Course Attitude Scale consisting of 32 items. The obtained data were analyzed using the JAMOVI 2.6.22 statistical program. Descriptive statistics, independent and dependent t-tests were used in the data analysis. The analysis results showed that integrating alternative measurement and evaluation approaches into the teaching process increased the average academic achievement levels of students in biology classes at science high schools; however, this increase was not statistically significant. Furthermore, it was determined that the application had no significant effect on students' attitudes towards the course.