Proje ve kaynak tabanlı öğretim yöntemlerinin öğretmen adaylarının sosyal zekâ, üst bilişsel düşünme ve akademik başarılarına etkisi
The effect of project and resource based teaching methods on social intelligence, metacognitive thinking and academic success of preservice teachers
- Tez No: 633771
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Amaç: Bu çalışmada, proje ve kaynak tabanlı öğretim yöntemlerinin ayrı ayrı ve birlikte uygulanmasının, rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmen adaylarının sosyal zekâ, üst bilişsel düşünme ve akademik başarılarına olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, karma araştırma yaklaşımlarından yakınsayan paralel yöntem ile yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcıları bilişim teknolojileri dersini alan öğretmen adaylarıdır. Çalışmada veri toplama aracı olarak üst bilişsel düşünme becerileri ölçeği, tromso sosyal zekâ ölçeği, akademik başarı testi ve farklı formlar kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, MANOVA, bağımlı gruplar t–testi, içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında üst bilişsel düşünme ve akademik başarı açısından anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Üst bilişsel düşünme için farkın belirleyicisi proje tabanlı öğretim yöntemi olmuştur. Akademik başarıda ise bütün gruplarda anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Gruplar arasında düşünme, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme ve alternatif değerlendirme becerisi açısından anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Bu farkın belirleyicisi proje tabanlı öğretim yöntemi olmuştur. Öğrencilerin birçok farklı beceriye yönelik kendilerine ve akranlarına ilişkin olumlu değerlendirmeleri olmuştur. Oluşturulan ürünler üzerinde de yöntemlerin olumlu etkileri görülmüştür. Sonuç: Proje tabanlı öğretim yönteminin öğrencilerin, üst bilişsel düşünme becerileri ve akademik başarıları, proje ile kaynak ve kaynak tabanlı tabanlı öğretim yöntemlerinin ise akademik başarıları üzerinde olumlu etkileri olmuştur. Diğer taraftan proje tabanlı öğretim yönteminin düşünme, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme ve alternatif değerlendirme becerisi, kaynak tabanlı öğretim yönteminin ise karar verme becerisi üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca derslerde farklı öğretim yöntemlerinin uygulanmasının, öğrencilerin birçok becerisine yönelik değerlendirmeleri ve oluşturdukları ürünler üzerinde olumlu etkileri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the effects of the application of project-based and resource-based teaching methods separately and together on the social intelligence, metacognitive thinking and academic achievement of preservice teachers of guidance and psychological counseling. Method: The study was carried out by parallel method converging from mixed research approaches. The participants of the study are preservice teachers taking the course of information technologies. In the study, metacognitive thinking skills scale, tromso social intelligence scale, academic achievement test and different forms were used as data collection tools. The data obtained from the study were analyzed by MANOVA, dependent samples t-test, content analysis and descriptive analysis methods. Findings: It was determined that there was a significant difference in terms of metacognitive thinking and academic success between the groups. The determinant of the difference for metacognitive thinking was the project-based teaching method. For academic success, a significant difference was determined in all groups. A significant difference was determined in terms of thinking, reflective thinking for solving problems and alternative assessment skills between the groups. The determinant of this difference was the project-based teaching method. The students had positive evaluations about themselves and their peers for many different skills. The positive effects of the methods on the created products were also observed. Result: Project-based teaching method had positive effects on students' metacognitive thinking skills and academic success while project-based and resource-based teaching methods had positive effects on the academic success of the students. On the other hand, it was concluded that project-based teaching method had positive effects on thinking, reflective thinking for solving problems and alternative assessment skills whereas resource-based teaching method had positive effects on decision-making skills. In addition, it was also concluded that the application of different teaching methods in the lessons had positive effects on students' evaluations of many skills and the products they created.