Üniversite gençliğinin çevre ve çevre sorunlarına yönelik tutumları -Gazi Eğitim Fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma-
The attitudes of undergraduate students toward environment and environmental issues
  1. Tez No: 63297
  2. Yazar: ERDOĞAN ŞAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TORTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Belirli bir konu, durum, nesne, birey ya da olaya karşı geliştirilmiş olan tutumların belirlenebilmesi öteden beri araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Türkiye'de de birçok tutum araştırması yapılmıştır. Bununla beraber, çevre ve çevre sorunlarına yönelik tutumları ölçmeye yönelik araştırmaların yetersiz olduğu bilinmektedir. Benzeri araştırmaların çoğalması eğitsel, toplumsal ve kültürel anlamda bazı önlemler alınmasına katkı sağlayabilecektir. Bu nedenlerle araştırma, üniversite öğrencilerinin çevre ve çevreye yönelik turumlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Literatür incelemesi ile oluşturulan 43 maddelik tutum ifadesi, ön uygulamada 120 öğrencide denenmiştir. Deneme sonunda yapılan faktör analizi ile ifade sayısı 21 olarak belirlenmiştir. Değişkenleri de kapsayan anket, Gazi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin % 20'si üzerinde uygulanmıştır. İstatiksel işlemlerde, t-testi, tek ve çift boyutlu varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Bulgular; cinsiyet, bölüm, yerleşim birimi, baba eğitim düzeyi- mesleği ile ailenin gelir düzeyi bağımsız değişkenlerinin öğrencilerin tutumlarını etkiledikleri yönündedir. Birinci ya da son sınıf öğrencisi olma ile yaşanılan coğrafi bölgenin tutumlar üzerinde (istatistiksel olarak) etkisi görülememiştir.. Sonuç olarak; tutum puanlan yüksek çıkanların, kız öğrenciler oldukları, yabancı diller bölümünde öğrenim gördükleri, büyük kentlerde yaşadıkları, babalarının eğitim düzeyi ve mesleksel statülerinin yüksek, ailelerinin gelir düzeyinin orta olduğu belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
Identifying attitudes toward environment and environmental issues may provide insight in predicting future behaviors and preferences on environmental issues. It may have implications for educational, social and cultural activities and actions intended to develop pozitive attitudes toward environmental issues. The purpose of this study was to describe the environmental attitudes of undergraduate students in Gazi Education Faculty. A conceptual framework was developed to define the dimensions of environmental issues and attitudes toward environment. Based on this conceptual framework and a review of related literature, a 43-items attitude scale was developed. This scale was reduced to 21 -items after an initial administration of the scale and factor analysis of the initial data. Subjects for this study were 20% of all undergraduate students enrolled in Gazi Education Faculty. Stratified sampling technique was used to select 20% of students from each department. Data were analyzed to examine the significance of the differences in attitude scores by sex, department, geographical region, years in college, rural-urban, father's educational level, father's occupation and the income level of family by using t-test, one-way ANOVA and two-way ANOVA. Results indicated that there were significant differences in students' environmental attitudes by sex, department, rural-urban, father's educational level, father's occupation and the income level of family. There were no differences by geographical region and years in college.