Türkiye'de merkez yönetim-yerel yönetim ilişkileri çerçevesinde mali tevzin
  1. Tez No: 63296
  2. Yazar: MEHMET ALİ SÖZKESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüzde var olan devletlerin görevlerini ifa edebilmek için merkezi yönetim ve yerel yönetim adı altında ikili bir örgütlenme şeklini tercih ettiklerini gözleyebilmekteyiz. Bununla birlikte yerel yönetimlere verilen yetkilerin derecesi o devletin tercih ettiği siyasi yönetime göre değişiklik arzedebilmektedir. Ülkemizde de yerel yönetimlere yer verilmiş ve yerel özerkliğin sağlanabilmesi için özellikle mali özerkliğin sağlanması gerektiği vurgulanmıştır. Ülkemizde şu anda merkezi yapının yerel yönetimlere nazaran daha etkili olması Osmanlı İmparatorluğundan devralınan ve günümüze kadar devam eden bir alışkanlıktır diyebiliriz. Bu alışkanlığın hizmetlerdeki etkinliği, verimi ve rasyonelliği düşürdüğü söylenebilir. Ülkemizdeki merkezi yönetim ve yerel yönetim birimleri arasındaki mali ilişkilerin bir bütün olarak ele alınması ve uzun vadeli çözümlerin tespit edilebilmesi için geniş bir çalışma yapılması gerekmektedir. Yerel yönetimlerde gözlenen sorunların kaynağı araştırılırken bu sorunların mali kaynak sorunlarıyla birlikte değerlendirilmesinde yarar sağlanacaktır. Günümüz dünyasında demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri diyebileciğimiz yerel yönetimlerin bu yaşama sağlayacakları katkıları da gözönünde tutularak mali kaynaklarının sürekli objektif ölçütlerle artırılması yararlı sonuçlar verecektir. Bununla birlikte sadece mali kaynak aktarımı yapmak yeterli olmayabilir. Belediye köy ve il özel idarelerinin diğer sorunlarının da tespit edilip bu sorunların evrensel yönetim biliminin öngördüğü ilkelerden de yararlanarak çözümlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is examined that the present states prefer a dual organization form called central and local administration in order to execute their duties. Degree of the authorities given to local administrations shall also vary according to the political administration preferred by the state. In our country local administration is also implemented and necessity of especially the financial independence for providing local independence has been emphasized. Currently; we can say that the centralized administration is more effective in comparison with the local administration due to the fact that it is a habit inherited from the Ottoman, extending to our time. It can also be said that this habit decreases effectiveness, efficiency and rationalism. Financial relations of central and local administrations in our country should be realized in order to determine long-termed solutions. It would be beneficial to evaluate these problems together with the problems of financial sources while studying the source of the problems observed in local administrations. Effective results shall be obtained by increasing financial sources in objective standards with the consideration of the contribution of the local administrations which can be defined as one of the essential elements of democratic life in today's world. However, only financial source transfer may not be sufficient. Other problems of municipality, village and provincial private administrations should also be determined and they should be solved in accordance with the principles foreseen by the science of universal administration. II