Yatırımcılar açısından muhasebe karının kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting the quality of accounting profits for investors
  1. Tez No: 632972
  2. Yazar: UMUT SAFCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Muhasebe verilerinin çıktılarından birisi olan kar rakamlarının, firma içi ve firma dışı kullanıcılar açısından önemli bir değerleme aracı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle yatırımcıların karar sürecinde riski en aza indirebilmek ve gelecekte kazanç sağlayacakları yatırımlara yönelmek için kar rakamlarını kullanmaktadır. Yanlış yorumlanmış veya yanıltıcı muhasebe bilgileri yatırımcının güvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Yanıltıcı bilgilerden uzak, gelecek kar rakamlarını doğru şekilde tahmin etmeye olanak sağlayan karlar, kaliteli olarak adlandırılmıştır. Bu yüzden kar kalitesi yatırımcılar için önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada muhasebe karının kalitesini etkileyen faktörlerin önem derecesinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusuna çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan analitik hiyerarşi süreci (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada yatırım danışmanları ile yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, karın sürekliliğinin kar kalitesini etkileyen en önemli faktör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Accounting profit figures, one of the output data, companies inside and outside the company can say it is an important valuation tool for users. In particular, it can minimize investors' decision risk and use profit figures to turn to investments for your term earnings. Misinterpreted or misleading accounting information may adversely affect investor confidence. Profits, which are far from misleading information and allow to predict future profit figures, are named as quality. Therefore, profit quality has an important place for investors. In this study, it is aimed to determine the importance of the factors affecting the quality of accounting profit. For this purpose, analytical hierarchy process (AHP) method, which is one of the multi-criteria decision-making (MCDM) methods, was used. In the research, the data obtained as a result of interviews with investment consultants were used. Research findings reveal that the continuity of the earnings is the most important factor affecting the quality of the earnings.