Sanayi sektöründe halkla ilişkiler amaçlı sosyal medya kullanımı: Konya örneği
Use of social media for public relations in industrial sector: Konya example
- Tez No: 633085
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, internetin getirisi olarak sosyal medya uygulamalarını hayatımıza kazandırmıştır. Sosyal medya uygulamalarının dünyada geniş çapta kullanıcıya ulaşması, markaların da bu alanda kendilerine yer edinmesini gerekli kılmıştır. Geçmişte geleneksel kitle iletişim araçlarını kullanarak hedef kitlesine ulaşmaya çalışan sektörler günümüzde sosyal medyanın sağladığı avantajlardan yararlanmakta ve bu alana yönelik halkla ilişkiler faaliyetleri yürütmeye başlamıştır. Bu bağlamdan yola çıkılarak araştırmanın amacı, halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medyanın Konya ili'ndeki sanayi firmalarında medya paylaşım sitelerinin kullanımı üzerinden incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Konya İl geneli 2017 yılında kurumlar vergisi sıralamasında ilk 100 de yer alan kurumlardan ilk 50 içerisinde yer alan ve ismi açıklanan kurumlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; Konya ili'ndeki sanayi firmalarından 10 sosyal medya hesabı kullanan, 10 sosyal medya hesabı kullanmayan toplam 20 firma oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmada, halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medyanın Konya ili'ndeki sanayi firmalarında medya paylaşım sitelerinin kullanımı üzerindeki etkileri ve sosyal medya kullanan ve sosyal medya kullanmayan firmaların sosyal medya hakkındaki görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçladığından nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim kullanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin analizinde, içerik analizinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda araştırmadan elde edilen bulgular, araştırmanın amacı kapsamında ele alınan sorulara göre farklı kavramsal kategoride değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmada sosyal medya halkla ilişkilerde yeni bir iletişim aracı olarak benimsendiği görülmüş ve bir etkileşim aracı olarak kurumlar tarafından kullanıldığı görülmektedir. Özellikle sosyal medya modern dünyanın yeni bir iletişim aracı olarak halkla ilişkilerde önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmaya konu olan kurumlarında bunun farkında oldukları ve etkin bir şekilde kullandıkları ve sosyal medyaya önem verdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in communication technologies have brought social media applications into our lives as a result of the internet. Social media applications reach a wide range of users around the world, making it necessary for their brands to gain a place in this field. Sectors that tried to reach their target audience by using traditional mass media in the past are taking advantage of social media and have started to carry out public relations activities in this area. Based on this context, the aim of the research is to examine social media as a public relations tool through the use of media sharing sites in industrial companies in Konya Province. The universe of the research is constituted by the institutions which are among the top 50 in the province of Konya and whose name is announced. The sample of the research is; A total of 20 companies, using 10 social media accounts and using 10 social media accounts, are among the industrial companies in Konya. In this context, as a public relations tool, the science of qualitative research method was used because it aimed to reveal the effects of social media on the use of media sharing sites in industrial companies in Konya Province and the opinions of firms using and not using social media about social media. Content analysis was used in the analysis of the obtained qualitative data. In this context, the results obtained from the research were evaluated in different conceptual categories according to the questions covered in the scope of the research. In the study, it was seen that social media was adopted as a new communication tool in public relations and it is seen that it is used by institutions as an interaction tool. Especially social media has an important place in public relations as a new communication tool of the modern world. It can be said that they are aware of this in their institutions subject to the research and that they use it effectively and give importance to social media.