Markaların sosyal medyayı halkla ilişkiler amaçlı kullanımı: Renault ve Fiat markalarının kurumsal Facebook ve Twitter hesapları analizi
Using social media for public relations: Corporate Facebook and Twitter accounts analysis of Renault and Fiat brands
- Tez No: 647300
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son yıllarda sosyal medyanın günlük hayatta en çok tercih edilen iletişim araçlarından birisi haline gelmesiyle, markalar halkla ilişkiler faaliyetlerini sosyal medya üzerinden yürütür hale gelmiştir. Bu çalışma ile markalar tarafından sosyal medya üzerinden yürütülen online halkla ilişkiler çalışmalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Renault ve Fiat markalarının sosyal medya platformu olan Facebook ve Twitter sayfalarını kullanım biçimleri incelenmiştir. Sanayi alanının önemli bir parçası olan ve sosyal medyayı aktif bir biçimde kullanan otomobil sektöründen Renault ve Fiat markalarının Türkiye'de üretimlerinin olması ve çok fazla tercih edilmeleri, marka seçiminde belirleyici olmuştur. Bununla birlikte markaların paylaşımlarını daha çok Facebook ve Twitter sayfaları üzerinden yapması, bu sosyal medya platformlarının kullanım özelliklerinin çalışmaya daha fazla katkı sağlayacağının düşünülmesi, her iki sosyal medya ağının belirlenmesinde önemli bir etken olmuştur. Markaların sosyal medya üzerinden yürüttükleri çalışmaların halkla ilişkiler amaçlı kullanıma uygunluğunun araştırılmasının ilgili alana özgün bir değer sağlayacağı öngörülmektedir. Markalar sosyal medyayı halkla ilişkiler aracı olarak görüyor mu sorusuna cevap aranırken sosyal medyayı hangi amaçla ve ne şekilde kullandıklarının tespiti için niteliksel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Sosyal medya üzerinden elde edilen verilerin incelenmesi için netnografi yönteminden yararlanılmıştır. Sosyal medyanın sahip olduğu özellikler ile halkla ilişkiler modellerinden iki yönlü simetrik modelin uygulanmasını daha kolaylaştırıcı etkiye sahip olduğu anlaşılmış fakat yapılan incelemede markaların faaliyetlerini genellikle bir model ile ilişkilendirmenin pek mümkün olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with social media becoming one of the most preferred communication tools in daily life, brands have become engaged in public relations activities through social media. With this work, it is aimed to examine the online public relations activities carried out by brands through social media. In this context, the social media platform of the Renault and Fiat brands, Facebook and Twitter pages usage patterns were examined. Renault and Fiat brands from the automobile industry, which is an important part of the industrial area and actively using social media, have produced in Turkey and are preferred too much, has been decisive in the brand selection. However, the fact that brands share more through Facebook and Twitter pages, considering that the use features of these social media platforms will contribute more to the work, has been an important factor in identifying both social media networks. It is anticipated that the investigation into the suitability of the works carried out by brands through social media for public relations purposes will provide a unique value to the relevant area. Qualitative content analysis method was used to determine what purpose and how they use social media when searching for answers to the question of whether brands see social media as a public relations tool. Netnography method was used to examine the data obtained through social media. It is understood that the two-way symmetrical model from the public relations models with the characteristics of social media has a more facilitating effect, but the study revealed that it was unlikely that brands would generally be able to reduce their activities to a model.