Uluslararası hukukun ulusal hukuka etkisi: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve Türkiye
The impact of international law upon national law: The decisions of the European Court of Human Rights and Turkey
  1. Tez No: 633086
  2. Yazar: MURAT POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve AİHM özelinde uluslararası hukuk ve ulusal hukuk ilişkisini tahlil etmektir. Bu tez söz konusu ilişkiyi hukuk kuramı ve uygulamaya ilişkin yaklaşımlar temelinde ele alarak, pratik anlamda uluslararası hukukun ulusal hukuk üzerinde etkileri olabileceğini ortaya çıkarmaktadır. Her bir devletin özel durumuna göre uluslararası hukukun ulusal hukuk üzerinde etkisinin farklılaşabileceğini iddia eden bu çalışma, AİHM'in AİHS'e bağlı görünür etkisinin Türkiye hukukunda kendiliğinden ortaya çıkmadığını savunmakta ve bu doğrultuda uluslararası hukukun ulusal hukuka bağlı olarak etki gösterebileceğini söylemektedir. Türkiye ve AİHM ilişkisi göz önüne alınarak var olduğu iddia edilen etkiyi ise temel itibariyle AİHM ve Türk yüksek yargı merci kararları, eylem planları ve eylem raporları çerçevesinde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between international law and national law by taking into consideration the relationship between Turkey and the European Court of Human Rights (ECHR). This thesis reveals that international law can have effects over national law in practice, following a framework based on the legal theory and the principles associated with the practice of norms. This dissertation, which claims that the impact of the international law on domestic law may differ by the particular circumstances of each state, asserts that the visible effect of the ECHR depending on European Convention on Human Rights does not emerge automatically in Turkish municipal law and claims accordingly that international law can demonstrate its impact on national law by resting upon the national law. By taking into account the relationship between Turkey and ECHR, the alleged impact is analysed, in general terms, within the frame of judgments of ECHR and the higher judicial authorities of Turkey, action plans, and action reports.