Örgütsel adalet ile örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin aracılık rolü: Bursa ili otomotiv sektöründe bir araştırma
Mediating role of the organizational silence in the relationship between organizational justice and organizational creativity: A research in the automotive sector in Bursa
- Tez No: 633087
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Her geçen gün artan piyasalardaki rekabetin şiddeti ve tüketicilerin istek ve beklentilerindeki karşı konulmaz artış ile örgütlerin kaynaklarını en etkili ve verimli şekilde kullanması bir zorunluluk haline gelmiştir. İşletmenin kaynakları içerisinde benzersiz özellikleri itibari ile insan kaynaklarının kritik bir önemi bulunmaktadır. İnsan kaynakları işletmenin en değerli varlığı olduğu gibi aynı zamanda baş edilmesi zor olan birçok sorununda kaynağı olabilmektedir. Yöneticilerin, çalışanların davranışlarının nedenlerini ve sonuçlarını doğru şekilde değerlendirmesi insan kaynağının yönetimi için kilit rol oynamaktadır. Bu noktada örgütsel davranış alanında yapılan bilimsel çalışmalar, çalışanların davranışlarını yorumlama konusunda yöneticilere ışık tutmaktadır. Örgütsel davranış konularından örgütsel adalet, örgütsel sessizlik ve örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişkilerin incelenmesi işletmelerin başarılı şekilde yönetilmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında örgütsel adalet, örgütsel sessizlik ve örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve örgütsel adaletin, örgütsel yaratıcılığa etkisinde örgütsel sessizliğin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu amaca ek olarak çalışanların örgütsel adalete, örgütsel sessizliğe ve örgütsel yaratıcılığa yönelik algılarının demografik özelliklere bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada teorik alt yapı oluşturularak araştırma modeli ve hipotezler geliştirilmiştir. Araştırma modeli ve hipotezleri test etmek için Bursa ilinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde çalışan 300 personelden yüz yüze anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırma modeli ve hipotezler, SPSS 20.0 ve AMOS 23.0 paket programları kullanılarak Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; örgütsel adalet, örgütsel sessizliği ve örgütsel yaratıcılığı pozitif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre, örgütsel sessizlik örgütsel yaratıcılığı pozitif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Örgütsel sessizliğin aracılık rolüne ilişkin yapılan analiz sonuçları, örgütsel adaletin örgütsel yaratıcılığa etkisinde örgütsel sessizliğin kısmi aracılık rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It has become a necessity for organizations to use their resources effectively and efficiently, with the continuously increasing severity of competition and the irresistible increase in the demands and expectations of consumers. Human resources, with their unique features, have critical importance among the resources of the enterprise. Human resources are the most valuable asset of the business as well as being the source of many problems that are difficult to deal with. Correctly evaluation of the causes and consequences of employees' behaviors by managers play a crucial role in the management of human resources. At this point, scientific studies in the field of organizational behavior shed light on managers to interpret the behavior of employees. Examining the relationships between organizational behavior issues such as organizational justice, organizational silence, and organizational creativity might help the successful management of businesses. In this regard, in this thesis, it was aimed to determine the relationships among organizational justice, organizational silence, and organizational creativity and to examine the mediating role of organizational silence in the relationship between organizational justice and organizational creativity. In addition to this purpose, it is also aimed to determine whether perceptions of employees about organizational justice, organizational silence, and organizational creativity differ depending on the demographic characteristics. In this study, a theoretical infrastructure was created, and a research model and hypotheses were developed. In order to test the research model and hypotheses, the data of the study were collected by using the individual interview method from 300 employees who work in a manufacturing company in the car industry in Bursa. The research model and hypotheses were tested with the Structural Equation Model using SPSS 20.0 and AMOS 23.0 software programs. The research results show that organizational justice has a significant and positive effect on organizational silence and organizational creativity. Another result of the research demonstrates that organizational silence positively and significantly affects organizational creativity. The results of the analysis on the mediating role of organizational silence show that organizational silence has a partial mediating role in the effect of organizational justice on organizational creativity.