Açıklanamayan infertilitesi olan hastalarda serum AMH seviyeleri ile tedavi cevabı ve fertilite sonuçları ilişkisi
Relationship between serum AMH levels, treatment response and fertility outcomes in unexaplai̇ned inferti̇li̇ty
  1. Tez No: 466479
  2. Yazar: GUNAY BABAYEVA
  3. Danışmanlar: UZMAN CİHAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada açıklanamayan infertilite tanısı ile tedavi edilen (KOH+İUİ) çiftlerde tedavi sonuçları ile serum AMH değerleri arasındaki ilişki araştırılarak, AMH nın açıklanamayan infertilitede prediktif rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Yöntem: 2015 Haziran ile – 2017 Mart tarihleri arasında hastanemize başvuran 60 açıklanamayan infertilite tanısı almış hastalara ait veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara siklusun 5. Günü 50 mg klomifen sitrat reçete edilerek 5 gün kullandırıldı. Siklusun 12. günü hastalar ultrason kontrolüne çağırıldı.18-20 mm ve üzeri folikül gelişimi olan hastalara 250 mcg Koriogonadotropin alfa ile ovulasyon tetikleme işlemi uygulandı. Ovulasyon tetikleme işleminden 36 saat sonra hastalara İUİ uygulandı. Bu işlemlerin sonucunda menstrual kanamanın olmaması durumunda serum β-HCG bakılarak gebelik teyidi yapıldı. Çalışma için AMH seviyeleri ile yeterli büyüklükte folikül eldesi, ovulasyon günü serum E2 düzeyi, midlüteal progesteron düzeyi, gebelik eldesi gibi değerler arasında ilişki olup olmadığı incelendi. Bulgular: Olguların yaşları 18 ile 38 arasında değişmekte olup ortalama 30,56±4,77 yıldır. Hastalardan 31'i primer infertil 29'u sekonder infertilite grubuna dahildi. Olguların VKİ ortalaması 26,41±2,76, ortalama infertilite süresi 4,17±3,31 yıldı. Ortalama bazal FSH düzeyleri 6,8±1,88,ortalama AMH değerleri 3,25±2,82, ortalama D3 Antral Follikül Sayısı 10,24±2,16 olarak tespit edildi. Klomifen sitrata cevap 5 hastada yok iken 55 hastada cevap izlendi. AMH değeri 3,15 olan olguların klinik özellikleri karşılaştırıldı. AMH değeri >3,15 olan olguların Bazal FSH değeri (5,6±1,15) ile Prolaktin değerleri (13,56±6,63), AMH değeri 3,15 olan olguların D3 antral follikül sayısı (11,09±2,19), AMH değeri
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the predictive value of AMH in unexplained infertility by investigating the relationship between treatment results and serum AMH values in couples treated with the diagnosis of unexplained infertility (COH + İUİ). Materials and methods: We retrospectively evaluated 60 patients with unexplained infertility who were admitted to our hospital between June 2015 and March 2017. In all cases, 50 mg po clomiphene citrate treatment was begun on the 5th day of the cycle and continued for 5 days. On the 12th day of the cycle, an ultrasonographic examination was performed for follicular development. Ovulation triggering was performed with Kryogonadotropin alpha 250 mcg in patients with follicular development over 18-20 mm. IUI was performed after 36 hours following ovulation triggering. As a result of these procedures, if there was no menstrual bleeding, pregnancy confirmation was performed by looking at serum β-HCG. We analysed the relationship between AMH levels and follicle size, ovulation day serum E2 level, midluteal progesterone level, and pregnancy rates. Conclusion: The ages of the cases ranged from 18 to 38 years with an average of 30,56±4,77 years. Thirty-one of the patients were primary infertile and 29 were in the secondary infertile group. The avarage BMI of the cases was 26,41 ± 2,76 and the avarage duration of infertility was 4,17 ± 3,31 years. Avarage basal FSH and AMH levels were 6.8 ± 1.88 and 3.25 ± 2.82 respectively. Average D3 antral follicle count was 10.24 ± 2.16. In 5 patients, there was no response to clomiphene, while there were responses in 55 patients. Clinical characteristics of the patients with AMH values 3.15 were compared. Basal FSH values and prolactin values in patients with an AMH value of >3.15 were significantly lower than basal FSH and prolactin values in patients with an AMH value 3.15 was significantly higher than the D3 antral follicle count of AMI values