Kompozit bir yaya köprüsünün dinamik analizi ve yaya köprü titreşim etkileşimi
Dynamic analysis and pedestrian bridge vibration interaction of a composite pedestrian bridge
- Tez No: 633161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde gelişen inşaat teknolojisine paralel olarak daha uzun açıklıktaki köprüler daha hafif ve daha esnek malzemeler kullanılarak inşa edilebilmektedir. Köprü kütlesindeki bu azalma nedeni ile yaya kaynaklı yüklemeler, köprüde rezonansa ya da konfor seviyesini düşürecek titreşimlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle yaya köprülerinde statik yükler yanında dinamik yükler de dikkate alınmaktadır. Bu çalışmada, Hatay ili Antakya ilçesinde bulunan kompozit bir kemer yaya köprüsü sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmiş ve model üzerinde SAP2000 programında üç farklı deprem ivme kayıtları ve farklı yaya yük durumları için zaman tanım alanında analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan deprem analizleri sonucunda elde edilen yerdeğiştirme ve gerilme değerleri karşılaştırılmıştır. Ardından, yaya ile köprü arasındaki etkileşim Synpex Tasarım Metodu ve British National Annex ile incelenmiş olup sonlu elemanlar programıyla analizler gerçekleştirilmiş ve sınır değerlere göre değerlendirilme yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda Synpex Tasarım Metoduna göre köprünün gerekli konfor seviyesini sağladığı ancak British National Annex yönetmeliğinde limit değerin aşıldığı görülmüştür. Bu nedenle, yaya yüklerinden kaynaklanan köprü titreşimlerini azaltmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, longer span footbridges can be constructed by using lighter and more flexible materials in line with developing construction technology. Because of this reduction of the bridge mass, loads origined by pedestrians may cause vibrations that reduce the comfort level of bridge, or resonance on the bridge. Accordingly, in addition to static loads, dynamic loads are also taken into account on footbridges. In this study, a composite arch footbridge is analyzed by finite element method in Antakya Borough of Hatay Province. Time history analysis was performed for three different earthquake acceleration records and different pedestrian loads situation by SAP2000. Displacement and stress values obtained as a result of earthquake analysis were compared. The interaction between the pedestrian and the footbridge was examined by Synpex Design Method and The British National Annex, analyzes were carried out by finite element program and subsequently the results were evaluated as per limit values. In consequence of assessments, the required comfort level of bridge was achieved as per Synpex Design Method, nevertheless it has been observed that the limit values were exceeded as per British National Annex regulation. Therefore, suggestions have been made to reduce the bridge vibrations caused by pedestrian loads.