The internationalization of civil aviation maintenance, repair, and overhaul (MRO) industry: A qualitative study
Sivil havacılık bakım, onarım ve kapsamlı tamir (MRO) sektörünün uluslararasılaşması: Kalitatif bir çalışma
  1. Tez No: 896626
  2. Yazar: EKREM SALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uluslararası İlişkiler, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, uçak Bakım, Onarım ve Kapsamlı Tamir (MRO) endüstrisinde uluslararasılaşma uygulamalarını ele almaktadır ve farklı coğrafi konumlardan üç MRO firmasına odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında, üç farklı türde firma incelenmiş olup her biri farklı derecelerde uluslararasılaşmayı temsil etmektedir. Uluslararası bir varlığı olmayan, yurt dışı yatırımı yapmak üzere olan ve gerçekten uluslararası bir şekilde kendilerini kurmuş birden fazla ülkede bakım merkezi olan. Üç firma türünün de hem yerel hem de küresel müşterilere hizmet vermektedir. Çalışma, MRO sektöründe uluslararasılaşma ile ilişkilendirilen motivasyonları, zorlukları ve stratejik kararları araştırmaktadır. Kalitatif bir metodoloji kullanarak ve endüstri uygulayıcılarından gerçek dünya içgörülerini analiz ederek, araştırma, hedef konum seçimi, giriş modu stratejileri, uluslararasılaşma sonrası uygulamalar ve küresel endüstri trendlerine rekabetçi yanıtları ışığa çıkarmaktadır. Tez, sivil havacılık endüstrisinde uluslararasılaşmayı gezinme konusunda MRO firmaları tarafından kullanılan çeşitli stratejileri vurgulayarak, kararların karmaşıklıklarını ve iticilerini ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the internationalization practices within the aviation Maintenance, Repair, and Overhaul (MRO) industry, focusing on three MROs firms from different geographical locations. The study examines three distinct types of firms, each presenting varying degrees of internationalization: those without any international presence, those on the cusp of branching out, and those that have truly established themselves internationally. While all three types of firms are anticipated to cater to both domestic and global clientele, the truly internationalized firms have gone the extra mile by setting up one or more facilities beyond their country of origin. The study explores the motivations, challenges, and strategic decisions associated with internationalization in the MRO sector. By employing a qualitative methodology and analyzing real-world insights from industry practitioners, the research sheds light on target location selection, entry mode strategies, post-internationalization practices, and competitive responses to global industry trends. The thesis underscores MRO firms' diverse strategies in navigating internationalization within the civil aviation industry, highlighting the complexities and drivers behind their decisions.