Evaluation of structural problems of Geben Castle and recommendations for structural solution
Geben Kalesi'nin yapısal sorunlarının değerlendirilmesi ve yapısal çözüm önerileri
- Tez No: 633242
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kahramanmaraş İli, Andırın İlçesi kırsal alanında yer alan, Geben Kalesi'nin yapısal sorunları bu incelemede ele alınmıştır. Bu rapor kapsamında kalenin yerinde inceleme, sistematik fotoğraflama belgeleri ve rölöve çizimlerine bağlı olarak ayrıntılı yapısal değerlendirmesi yapılmaktadır. Değerlendirme sonucunda, yapının korunabilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için gereken yapısal müdahale kararlarına altlık olacak veri sağlanmaktadır. Bir sonraki adımda yapısal analiz ve hesaplarla desteklenerek sorgulanacak bu ön değerlendirme sonuçları, yapısal kararların verilmesi aşamasında yönlendirici ön bilgi olarak sunulmaktadır. Yapıda ki yapısal sorun bölgeleri tariflenmektedir. Bu bölgelere ön gözlem sonucunda yapılması mümkün olabilecek koruma çözümlerinin, pratik uygulamaya yönelik, sistemli tanımları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The structural problems of the Geben Castle in the rural area of the Andırın District of Kahramanmaraş Province were discussed in this study. Within the scope of this report, a detailed structural evaluation of the castle is carried out based on on-site inspection, systematic photographic documents and survey drawings. As a result of the evaluation, data is provided as a basis for the structural intervention decisions required to protect the structure and transfer it to future generations. In the next step, the results of these preliminary assessments, which will be supported by structural analysis and calculations, are presented as guiding preliminary information in the stage of making structural decisions. The structural problem areas in the structure are described. These regions are given systematic definitions of practical solutions for practical applications that may be made as a result of preliminary observation.