Bir ve iki değişkenli mkz ve q-mkz operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approach characteristics of one and two variable mkz and q-mkz operators
- Tez No: 633243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE GÖNÜL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Hazırlanan tez bir ve iki değişkenli Meyer-König ve Zeller Operatörlerine (MKZ) ait literatürde yer alan bazı önemli çalışmaların bir araya toplandığı hem tek değişkenli hem de iki değişkenli MKZ operatörlerinin q-modifikasyonlarının temel yaklaşım özelliklerinin incelendiği önemli bir çalışmadır.Tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm tezde kullanılacak temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır.İkinci bölümde MKZ operatörlerine ilişkin sekiz farklı araştırmaya yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Rempulska ve Skorupka tarafından hazırlanan iki değişkenli MKZ operatörü ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir.Dördüncü bölüm beş farklı araştırmacının çalışmalarını içeren q-MKZ operatörüne ilişkin özelliklerin verildiği bölümdür.Beşinci bölümde Doğru ve Gupta' nın yaptığı çalışmalar kapsamında iki değişkenli q-MKZ operatörünün yaklaşım durumları incelenmiştir. Son bölüm ise sonuç ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prepared thesis is an important study examining the main approach features of q-modifications of both two veriables and one veriable MKZ operators, where some important studies in the literature of one and two variables Meyer-König and Zeller Operators (MKZ) are gathered.The thesis consists of six parts. The first part is devoted to the main definitions and theorems to be used in the thesis.In the second part, eight different studies related to MKZ operators are included.In the third part, the two veriables MKZ operator and approach features prepared by Rempulska and Skorupka are examined.The fourth part is the part where the features of the q-MKZ operator are given, which includes the work of five different researchers.In the fifth part, the approaches of the two veriables q-MKZ operator are examined within the scope of the studies carried out by Doğru and Gupta.The last part is devoted to conclusions and recommendations.