E vitamini ve ko-enzim q10' un arı sütünün bazı kimyasal ve üretim parametreleri üzerine etkileri
The effects of vitamine e and co enzyme q10 on some pysico chemical and production parameters of royal jelly
  1. Tez No: 633322
  2. Yazar: SAMET OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma E vitamini ve koenzim Q10'un arı sütünün bazı kimyasal parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yürütülmüştür. Denemede dört farklı grup bulunmakta olup toplamda 19 adet bal arısı (Apis mellifera L.) koloni ile deneme yürütülmüştür. Çalışmada beş koloni koenzim Q10, dört koloni E vitamini, beş koloni mix (hem E vitamini hem koenzim Q10) ve beş koloni kontrol grubunu oluşturacak şekilde dizayn edilmiştir. Çalışmada aşılama randımanı, yüksük başı süt verimi, kuru madde, kül, protein, 10 HDA, sakaroz ve invert şeker ölçümleri belirlenmiştir. Başlatıcı kolonilere toplamda altı defa aşılama yapılmıştır. Çalışmada ortalama aşılama randımanı %75,66±2,02, yüksük başı süt üretimi ortalama 172,99±5,12 mg, ortalama kuru madde %34,16±2,20, ortalama kül oranı %1,43±0,03, ortalama protein oranı %14,23±0,14, ortalama 10 HDA oranı %1,87±0,01, ortalama invert şeker oranı %7,39±0,06 ve ortalama sakaroz oranı %4,23±0,13 olarak bulunmuştur. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre aşılama randımanın ve kuru madde oranı bakımından muameleler arası fark istatistiki olarak önemli bulunurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of vitamin E and coenzyme Q10 on some chemical parameters of royal jelly in Ordu Apiculture Research Institute. There was a total of four different groups, and a total of 19 honey bee (Apis mellifera L.) colonies were experimented. Experimental groups are five colonies coenzyme Q10, four colonies vitamin E, five colonies mix (both vitamin E and coenzyme Q10) and five colonies control. In that study, cell acceptance rate, royal jelly yield per cell, dry matter, ash, protein, 10 HDA, sucrose and invert sugar measurements were collected. There are six grafts were done to cell builder colonies. In the study, average cell acceptance rate was 75,66 ± 2,02%, royal jelly yield per cell was 172,99 ± 5,12 mg, average dry matter was 34,16 ± 2,20%, average ash rate was 1,43 ± 0,03%. , average protein rate 14.23 ± 0.14%, average 10 HDA rate 1.87 ± 0.01%, the average invert sugar rate 7.39 ± 0.06% and the average sucrose rate 4.23 ± 0.13% It was found as. The differences between cell acceptance rate and dry matter were statistically significant (P0.05)