Enflasyonun işletmeler üzerindeki etkisinin vergi açısından incelenmesi
  1. Tez No: 63340
  2. Yazar: ERDOĞAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Enflasyonun İşletmeler Üzerindeki Etkisinin Vergi Açısından İncelenmesi Erdoğan BÜYÜK Tez Danışmam : Doç Dr. Reşat KARCIO?LU Jüri : Enflasyon, işletmelerin içinde bulunduğu ekonomik çevrenin en önemli sorunudur. Dolayısıyla, işletmeler açısından da çok önemli bir sorun olarak ortaya çıkar ve geleceğe yönelik kararlar almak, planlama yapmak zorunda olan işletme yönetimine belirsiz bir ortam sunduğundan, işletme yönetimi gereği gibi plan yapamaz ve/veya hedefi tutturamaz. Enflasyon artık iyice yerleştiği ülkemizde; kışı ve kurumlar enflasyonla birlikte yaşama zorunluluğunu kabul etmişlerdir. Bu kurumların başında da devlet gelmektedir. Bu çalışmamızda, enflasyonun işletmeler üzerinde ne gibi etkileri olduğu vergi açısından incelenmeye çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmada, kavramlar izah edildikten sonra verginin işletmeler açısından önemi ve işletmeler üzerindeki etkisi ile enflasyon ortamında verginin işletmeler üzerindeki etkisi araştırılmaya ve ortaya konmaya çalışıldıktan sonra Türk vergi mevzuatında işletmelerin enflasyona karşı korunmasına ilişkin hükümler ve bunların yeterliliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis Examination of The Impact of Inflation On Businesses For Taxation Erdoğan BÜYÜK Supervisor : Associate Prof.Dr. Reşat KARCIO?LU Jury : Inflation is the most important problem of the economic environment which businesses are in it. There fore, it see has a great problem according to businesses. Also business management may not plan and/or (may not) get the target since it provides uncertain conditions. It our country people and institutions have accepted to live with inflation. In this study it has been tried to examine the impacts of inflation on businesses according to the taxation. There have three sections after the Concepts have been explained, the importance of taxation on businesses and in inflation the impact of its on businesses have been tried to search. After that Turkish taxation law it has been researched the protecting of businesses according top impact of inflation.