Mu'tezile ve tefsir metodu
- Tez No: 63341
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MUTEZİLE VE TEFSİR METODU Burhan ATSIZ Danışman : Prof. Dr. Lütfullah CEBECİ 1997, SAYFA:111 Jüri : Prof. Dr. Sadık KILIÇ Bu tez bir giriş ve iki ana bölümden oluşmakta ve Mu'tezile mezhebi'nin Tefsir Metodunu ele almaktadır. Giriş bölümünde Mu'tezile Mezhebi doğmadan önceki dönemde, Müslümanların Kur'an'a ve Resulullah'ın yaşantısı ile ilgili hususlara yaklaşım tarzları ele alınmış, daha sonra da Mu'tezile Mezhebi'nin ortaya çıkışı ve bunu hazırlayan sebepler kısaca zikredilmiştir. Giriş bölümünün en sonunda da Mu'tezile Mezhebi'nin felsefi düşünce tarzından etkilenmesi ve sonuçlan kısaca anlatılmıştır. I. bölümde Mu'tezile Mezhebi'nin Tefsir Metoduna yansıyan yönleri ele alınmıştır. Bu yönler, nasslara karşı takındıkları akılcı tutum, hadis görüşleri ve düşünce sistemlerinin temeli sayılan beş prensipleridir. II. bölümde, mezhebi tefsirin doğuşu ve Mu'tezile'nin bir tefsir ekolu olarak mahiyeti, ele alındıktan sonra, Mu'tezile'nin tefsir Metoduna geçilmiştir. Mu'tezile'nin Tefsir Metodu, kısaca, kendi beş esasları ve bu esaslardan dallanan prensipler çerçevesinde dönüp dolaşmaktadır. Bu nedenle Mu'tezilî Tefsir, ön yargılı ve Kur'an'ın bütünlüğünü gözardı eden parçacı (atomik) bir görüntü arzetmektedir. Mu'tezili'ler tefsirlerini, akıl başta olmak üzere dil, dile ait sözlük manaları, edebi sanatlar ve şiirler yardımıyla yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis Mutazila and Its Method of Interpretation Burhan ATSIZ Supervisor : Prof. Dr. Lütfuilah CEBECİ 1997 Page: 111 Jury : Prof. Dr. Sadık KILIÇ This study contains two main chapter and examines the method of Interpratation of Mutazila. In entrance chapter, it was taked that how the Muslims approach to the Qur'an and the subjects concerning with the life of prophet, before borning the Mutazila Doctrine, later it was explained how the doctrine of Mutazila borned and what the preparing reasons were. At the end its results was explained briefly. In the first chapter, opinions concerning with the interpratation method of Mutazila was taked. These opinions are“five principles”regarded as the fundemental of their opinion systems, their tradition opinions and rationalism againts to dogmas. İn the second chapter, it was explained borning of Mutazila interpratation and implicit of Mutazila as a interpratation of Mutazila. The method of interpratation of Mutazila based on mainly their own“five principles”and the essantials resulting from“five principles”. So, interpratation method of Mutazila appears as doctrine having presupposition end disregarding the intergralizm of Qur'an. The supporters of Mutazila had made their interpratation by means of poems, literary arts, dictionary meanings belonging to a language, language reason especially.