İşgörenlerin zaman perspektifleri ile temel motivasyon kaynakları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The examining of the relationship between time perspectives and basic motivation sources of employees: A research in hotels
  1. Tez No: 633402
  2. Yazar: SAİT DURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, işgörenlerin zaman perspektiflerinin, temel motivasyon kaynakları üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda zaman perspektiflerini belirlemek için“zaman perspektifi envanteri”ve motivasyon kaynaklarını belirlemek için de“temel motivasyon kaynakları ölçeği”olmak üzere bir anket formu uygulanmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak toplanan 381 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde betimsel analizler, Anova ve Hochberg's GT2 testi, Cronbach alfa içsel tutarlılık analizi, AMOS programı kullanılarak birincil düzey Doğrulayıcı Faktör Analizi ve son olarak En Çok Olabilirlik (Maximum Likelihood) yöntemi ile gerçekleştirilen yapısal model (yol analizleri) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, işgörenlerin zaman perspektiflerinin, temel motivasyon kaynakları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine whether the time perspectives of the employees have a significant effect on the basic motivation sources. In this context, a questionnaire was applied,“time perspective inventory”to determine time perspectives, and“basic motivation sources scale”to identify motivation sources. In the research, 381 questionnaire forms collected using convenience sampling method were evaluated. Descriptive analysis, Anova and Hochberg's GT2 test, Cronbach alpha internal consistency analysis, primary level Confirmatory Factor Analysis using AMOS program, and finally the structural model (path analyzes) performed by the Maximum Likelihood method were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been determined that the time perspectives of the employees have a significant effect on basic motivation sources.