Essays in empirical asset pricing
Ampirik varlık değerlemesi üzerine makaleler
- Tez No: 633465
- Danışmanlar: PROF. DR. K. ÖZGÜR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, beklenen pay getirilerinin kesiti ve zaman serisi üzerine bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Literatürde yer alan en önemli ampirik anomalilerin bir kısmı gözden geçirilmiştir. İkinci makale, uluslararası bir çalışma sunmaktadır ve ABD için defter-piyasa değeri oranı ile beklenen pay getirileri arasındaki pozitif ilişkinin şirket büyüklüğündeki geçmiş değişimlerden kaynaklandığı bulgusunu tekrar ele almıştır. ABD için bu bulguları teyit ettikten sonra, bunların ABD dışındaki bölgelerde geçerli olmadığı bulunmuştur. Uluslararası örneklemde, regresyon analizlerinde şirket büyüklüğündeki değişimler kontrol edildikten sonra dahi defter-piyasa değeri oranı ile beklenen pay getirileri arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişki bulunmaktadır. Bu pozitif ilişki, defter-piyasa değeri oranının ortogonal bileşeni, portföy analizlerinde sıralama değişkeni olarak kullanıldığında da yine açık bir şekilde görülmektedir. Üçüncü makale, hisse senetlerinin aylık çarpıklık değerlerinin ortalaması olarak tanımlanan ortalama çarpıklığın öngörü gücünü uluslararası bağlamda incelemektedir. Öncelikle, ABD sonuçlarının geçerliliğini 1990-2016 örneklem aralığı için teyit ettikten sonra, örneklem aralığı genişletildiğinde, ortalama çarpıklık ve beklenen piyasa getirileri arasındaki dönemler arası ilişkinin ya istatiksel olarak anlamsız ya da sadece marjinal olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Daha sonra bu analiz, ABD dışındaki diğer 22 gelişmiş piyasa için tekrar edildiğinde, ortalama çarpıklığın sağlam bir öngörü gücüne sahip olmadığı bulunmuştur. Ortalama çarpıklığın piyasa getirilerini tahmin edememesi, ortalama çarpıklığı hesaplarken kullanılan yöntemden ya da regresyon modelinden kaynaklanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three articles. In the first article, I provide a literature survey on the cross-section and time-series of expected returns. I review some of the most significant empirical anomalies in the literature. The second article utilizes an international context and revisits the findings which argue that the positive relation between book-to-market ratio and future equity returns is driven by historical changes in firm size in the US. After confirming these results in the US setting, I find that they do not hold in regions outside the US. In the international sample, book-to-market ratio has a significantly positive relation with future equity returns even after changes in firm size are controlled for in regression analyses. This positive relation is again visible when the orthogonal component of book-to-market ratio is used as a sorting variable in portfolio analyses. The third article examines the predictive power of average skewness, defined as the average of monthly skewness values across stocks, in an international setting. First, after confirming the validity of the US results for the sample period between 1990 and 2016, I find that the intertemporal relation between average skewness and future market returns becomes either insignificant or marginally significant when the sample period is extended. Second, when I repeat the analysis in 22 developed non-US markets, I find that average skewness has no robust predictive power. The inability of average skewness to forecast market returns does not depend on the method used to calculate average skewness or the regression specification.