Diaspora turizmi kapsamında göçmen Türklerin seyahat motivasyonlarının ve anavatana bağlılıklarının incelenmesi
A review of touristic motivation of immigrant Turks and their attachment to the homeland within context of diaspora tourism
  1. Tez No: 633468
  2. Yazar: KARTAL DOĞUKAN ÇIKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MURAT KIZANLIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Diğer turizm çeşitlerinden farklı olan diaspora turizmi temel olarak akraba ve arkadaş ziyaretinde bulunmak, köklerini araştırmak, kimliğini korumak, geçmişe dönme isteği, anavatana özlem duymak gibi çeşitli nedenlerin seyahate yol açmasıyla ilgilidir. Uluslararası alan yazın incelendiğinde, diaspora turizminin nesiller boyutuna odaklanmış çalışmaların kademeli olarak arttığını ifade etmek mümkündür. Ancak yerli alan yazındaki diaspora turizmi ve benzer içerikli sınırlı sayıdaki çalışmaların, göçmen kuşakları birbirinden ayırmadan hazırlandığı görülmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı, ikinci kuşak Türk diasporasına odaklanarak bu bireylerin anavatana bağlılıkları ile anavatan seyahatleri arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. İkinci kuşak göçmen Türklerin anavatana seyahat motivasyonlarının belirlenmesi araştırmanın bir başka amacıdır. Dolayısıyla, araştırmada diaspora turistlerinin anavatana bağlılıklarının ve seyahat motivasyonlarının belirlenmesine yönelik geliştirilen bir ölçek kullanılmıştır. Kartopu ve amaçlı (kasıtlı) örnekleme yöntemi aracılığıyla Köln'de yaşayan 416 katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ikinci kuşak göçmen Türklerin anavatana bağlılıkları ile anavatan seyahatleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte araştırma sonuçları, anavatana seyahat eden ikinci kuşak göçmen Türklerin, diasporik turistlerin tükettiği turizm faaliyetleri ile geleneksel turist faaliyetlerini birleştirerek tükettiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Diaspora tourism, which is different from other types of tourism, is mainly related to cause to travel various reasons such as visiting relatives and friends, researching its roots, protecting its identity, desire to return to the past, and longing for the homeland. When the international literature is examined, it is possible to state that the studies focused on generations of diaspora tourism have increased gradually. However, diaspora tourism in the local literature and limited number of studies with similar content are seen to be prepared without separating migrant generations from each other. In this regard, the main aim of the study is to analyze the relationship between homeland attachments and homeland travels by focusing on the second generation Turkish diaspora. Another aim of the study is to determine the motivation of the second generation immigrant Turks to travel to their homeland. Therefore, a scale developed to determine the attachments and travel motivations of diaspora tourists to the homeland was used in the research. A questionnaire was applied to 416 participants living in Cologne through snowball and purposeful (deliberate) sampling method. According to the findings of the study, a statistically significant relationship was found between the attachments of the second generation immigrant Turks to the homeland and their travels to the homeland. As well as, the research results revealed that the second generation immigrant Turks traveling to the homeland consumed by combining the tourism activities consumed by diasporic tourists with traditional tourist activities.