Diaspora turizmi kapsamında yurt dışı Türklerin seyahat motivasyonlarında kuşaklararası farklılıkların belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine generational differences in travel motivations of Turks abroad within the scope of diaspora tourism
  1. Tez No: 871522
  2. Yazar: AİŞE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Turizm hareketlilikleri seyahat şekillerine ve motivasyonlarına göre farklılaşabilmektedir. Diaspora turizmi kavramı bu çerçevede gündeme gelmektedir. Diasporada yaşayan insanlar aile köklerini araştırmak, korumak, özlem gidermek ve aidiyet duygusu oluşturmak amacıyla anavatanlarına seyahatler gerçekleştirmektedirler. Uluslararası alanyazında derinlemesine ele alınan Diaspora Turizm konusu yerli alan yazında aynı seviyede ele alınmış değildir. Diasporadaki kişilerin kuşaklararası farklılığının yeterince araştırılmadığı da tespit edilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, Almanya'daki Türk Diasporasının Türkiye'ye gerçekleştirdikleri turistik amaçlı seyahatlerde etkili olan seyahat motivasyonlarının neler olduğunu tespit etmek, söz konusu seyahat motivasyonlarında anavatan bağlılıklarının etken olup olmadığını, kuşak farkının seyahat motivasyonu üzerinde etkisi olup olmadığını ve anavatana bağlılığın seyahat motivasyonu üzerinde etkisinde kuşak farkının düzenleyici rolünün olup olmadığını bulgular eşliğinde ortaya koymaktır. Bunun için Diaspora Türklerin anavatana bağlılıklarının ve seyahat motivasyonlarının belirlenmesine yönelik geliştirilen bir ölçek kullanılmıştır. Araştırma aşamasında Almanya'da yaşayan 411 katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırma, anavatana bağlılığın seyahat motivasyonu üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bir diğer önemli bulgu ise kuşak farkının seyahat motivasyonu üzerinde etkisinin olduğudur. Ayrıca, anavatana bağlılığın seyahat motivasyonu üzerinde etkisinde kuşak farkının düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir. Özetle, araştırmanın her üç hipotezi de kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism mobilities can vary according to travel styles and motivations. The concept of diaspora tourism arises within this framework. People living in diaspora undertake travels to their homeland to explore, preserve, satisfy nostalgia, and establish a sense of belonging to their roots. While Diaspora Tourism has been extensively discussed in international literature, it has not received the same level of attention in domestic literature. It has also been observed that generational differences among individuals in the diaspora have not been sufficiently researched. In this regard, the aim of the study is to determine the travel motivations affecting the tourist trips to Turkey by the Turkish diaspora in Germany, whether homeland attachments play a role in these travel motivations, whether generational differences influence travel motivation, and whether generational differences have a moderating role in the impact of homeland attachment on travel motivation. For this purpose, a scale developed to determine the homeland attachments and travel motivations of diaspora Turks was used. A survey was conducted with 411 participants living in Germany during the research phase. The study found that homeland attachment has an impact on travel motivation. Another significant finding is the influence of generational differences on travel motivation. Additionally, it was found that generational differences play a moderating role in the impact of homeland attachment on travel motivation. In summary, all three hypotheses of the study were accepted.