Dinleme-konuşma becerilerinin önemi, dil öğretimine katkıları ve Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili bölümlerinde uygulanışı
The Importance of listening-speaking skills, their contribution to the language teaching and its implementation in the English Deparments at Atatürk Universitesi
- Tez No: 63350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖKTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ DİNLEME-KONUŞMA BECERİLERİNİN ÖNEMİ, DİL Ö?RETİMİNE KATKILARI VE ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZ DİLİ BÖLÜMLERİNDE UYGULANIŞI Muzaffer BARIN Danışman : Yrd.Doç.Dr.Yılmaz GÖKTEKİN 1997-SAYFA : 163 Jüri Yrd.Doç.Dr.Yılmaz GÖKTEKİN Prof.Dr. Recep SONGÜN Prof.Dr.Kemalettin Yİ?İTER Bu çalışmada, dinleme-konuşma becerilerinin önemi ve dil öğretimine katkıları incelenmektedir. Konuşma ve yazı dili arasındaki fark vurgulanmaktadır. Ayrıca, bu becerilerin gözardı edilmesinin olumsuz sonuçları da belirtilmeye çalışılmaktadır. Çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır : Birinci bölüm, çalışmanın konusunu, amacını, yöntemini, sınırlarını ve beklentileri açıklamaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümü, Konuşma ve Dinleme Becerilerinin önemiyle ilgili kuramsal temellerden sözetmektedir. Dil öğretimine ilişkin çeşitli yöntem ve yaklaşımlar özetlenmekte; program geliştirmeye yönelik yaklaşımlardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, Dinleme becerisinin önemi ve rolü açıklanmakta; dil öğretiminde ihmal edilişi vurgulanmaktadır. Yabancı dil sınıflarında Dinleme Becerisinin öğretimiyle ilgili kimi etkinlik ve yöntemler de belirtilmektedir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde, konuşma ve yazı dili arasındaki fark vurgulanarak, Konuşma Becerisinin Stratejilerinin önemi açıklanmaktadır. Konuşma Becerisinin geliştirilmesinde yararlı kimi etkinlik ve teknikler de sunulmaktadır. Ayrıca, Dinleme ve Konuşma Becerilerinin bütünleştirilmesine de yer verilmektedir. Beşinci bölüm, öğrencilerden elde edilen bilgilerin bulgularını sunmaktadır. Bilgilerin istatistiki çözümlemesi ve sonuçları yansıtıldıktan sonra karşılaştırılmış ve tezatları gösterilmiştir. Bilgi çözümlemesinden elde edilen sonuçlara ilişkin anketII bulguları belirtilmiştir, öğretim elemanları ve mezunların görüş ve önerilerine önem verilmiştir. Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerinde öğrenim gören 60 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Bulguların çözümlenmesinde %2 (chi-square) ve (t) testi kullanılmıştır. Çalışmamızın son bölümünü oluşturan altıncı bölümde dil öğreniminde karşılaşılan mevcut güçlüklerle ilgili önceki bölümlerde ortaya konulan sonuçlar özetlenmektedir. Ayrıca, bu analizlerden ortaya çıkan pedagojik bulgulara yer verilmekte ve bundan sonraki çalışmalar için önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D.THESIS THE IMPORTANCE OF LISTENING-SPEAKING SKILLS, THEIR CONTRIBUTION TO THE LANGUAGE TEACHING AND ITS IMPLEMENTATION IN THE ENGLISH DEPARTMENTS AT ATATÜRK UNIVERSITY Muzaffer BARIN Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Yılmaz GÖKTEKİN 1997-PAGE : 163 Jury : Yrd.Doç.Dr.Yılmaz GÖKTEKİN : Prof.Dr.Recep SONGÜN : Prof.Dr.Kemaleîtin Yİ?İTER The relevance of listening-speaking skills to the language teaching has been investigated in this study. The difference between spoken and written English has been emphasized. It also tries to point out the undesired consequences of not taking advantage of them. The present study is composed of six chapters : The first chapter introduces the topic, purpose, method, limitations and expectations of this study. The second chapter deals with the literature review of particular importance in connection with speaking and listenig skills. Various approaches and methods related to language teaching have also been summarized and the model approaches to syllabus design are mentioned. The third chapter presents the importance and role of listening skill and emphasizes the ignorance of it in language teaching. Some activities and approaches to the teaching listening in EFL classes are also given in this chapter. Chapter 4 introduces the importance of the strategies of speaking skill giving a particular emphasis on the difference between spoken and written English. Some techniques and activities which are useful in improving speaking skill are also presented. It concentrates exclusively on the integration of speaking and listening skills as well.IV Chapter 5 presents the findings of the study based on the data obtained from the learners. The results and statistical analysis of the data, having been documented, are compared and contrasted. The findings of the questionaire in relation to the results obtained from the data analysis are reported. The opinions and suggestions of the graduates and lectures have been given due consideration. The investigation has been conducted on 60 EFL students, who study in the literature and the English language teaching (EFL) departments of Atatürk University. In the analysis of the findings x2(chi-square) and t-tests have been applied. Chapter 6, the concluding chapter, summarizes the results obtained from the previous chapters with regard to the present difficulties faced in language learning process. It also considers the pedagogical implications drawn from the analysis and concludes with some suggestions for further studies.